لکنت و روشهای درمانی

پنجشنبه 23 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

لکنت و روشهای درمانی

بعد از به وجود امدن مشکل لکنت ، اولین قدم اشنایی والدین از عمق این مشکل می باشد. خانواده های زیادی بعد از مشاهده پدیده لکنت و پیشرفت ان در کودکشان دچار سردرگمی می شوند و به دلیل عدم اطلاعات کافی احساس ندامت می کنند. بعضی دیگر از خانواده ها هم به کل توجه جدی به لکنت نمی کنند و فکر میکنند که لکنت خود به خود خوب می شود. حال اینکه بعد از یکسال از شروع لکنت امکان بهبودی به شدت کاهش می یابد. در واقع درمان لکنت در سنین کم تر بسیار تاثیر بیشتری دارید و امکان بهبودی بیشتر است.

لکنت و روشهای درمانی ، بعضی از خانواده ها اذعان دارند که کودک بعد از اینکه از حیوانی ترسیده یا اینکه پدر و مادر خود را در حالت پرخاش دیده یا  طور کلی بعد از یک واقعه ترسناک دچار لکنت شده اند. اولین قدم در درمان لکنت اشنایی والدین با پدیده لکنت است . والدین باید این را درک کنند که ترس “دلیل وجودی لکنت نیست” بلکه ترس تنها ان را “بروز می دهد” بعضی از پدر و مادر ها فکر می کنند انها دلیلی برای لکنت فرزندشان هستند . این والدین باید به این نتیجه برسند که انها می توانند علت بهبود فرزندشان شوند.

لکنت را بشناسید :

شما به راحتی می توانند با سرچی ساده در گوگل از علامت های لکنت و حتی علل بروز ان با اطلاع شوید. به طور کوتاه : لکنت عبارت است از مجموعه اختلال هایی که در گفتار به دلیل ناهنجاری در جریان نورمال سخن گفتن ایجاد می شود. رایج ترین علایم لکنت : تکرار کردن لغات ، ناتوانی از ادا کردن یک کلمه و کشیده گویی می باشد.

پس از کشف علایم لکنت باید به دنبال علل ان بود :

لکنت و روشهای درمانی ، جالب است بدانید که تاکنون هیچ علت مشخصی برای لکنت کشف نشده است ولی میتوان به این موارد اشاره کرد : نوروفیزولوژِی ، عوامل ژنتیکی و رشد و نمو کودکانی که یکی از اطرافیانشان دارای لکنت است مستعد بیشتری نسبت به یک کودک معمولی می باشد. عصب شناسان دریافته اند که افرادی که لکنت دارند ، سیستم پردازشی گفتارشان نسبت به سایر کودکان متفاوت تر است. کودکانی که از دیگر مشکلات گفتاری رنج می برند احتمال اینکه به لکنت دچار شوند بیشتر است. و در اخر خانواده هایی که از فرزندانشان انتظار بالایی دارند و به او فشار می اورند نیز احتمال دچار شدن کودکشان به لکنت زیاد تر است.

علل لکنت چیست ؟

استرس دلیل لکنت نیست.

استرس عامل فزونی دهنده لکنت می باشد.

ترس دلیل لکنت نمی باشد.

ترس عامل بوجود اورنده لکنت است.

با این اوصاف مصرف دارو به تنهایی کمکی به بهبودی  نمی کند.

شما می توانید با جست و جو در سایت  انجمن گفتار و شنوایی امریکا درباره لکنت به اطلاعات جامعی در مورد : علل لکنت ، نشانه های لکنت و شیوع ان دست پیدا کنید. بسیاری از خانواده امید دارند که به درمانی زود بازده و کم هزینه برای بهبود لکنت دست پیدا کنند. تاکنون هیچ درمان قطعی و سریعی برای لکنت بوجود نیامده است. البته باید دانست که لکنت غیرقابل درمان نیست. مسئله دیگر اشنایی خود کودک با لکنت می باشد.

ایا کودکم از مشکلش اطلاع دارد؟ ایا باید او را از این مشکل اگاه کنم؟

تحقیقات نشان داده که کودک به خودی خود در سن 3.5 سالگی متوجه این مشکل می شود. چرا که در این سن است که کودک شروع به حرف زدن می کند و متوجه تفاوت خود با دیگران می شود. مانند کودکی که نمی تواند راه رود، وی تا زمانی که به سن راه رفتن نرسیده متوجه مشکل خود نمی شود. واکنش کودکان به این مسئله متفاوت است.

بعضی از کودکان این مسئله برایشان اهمیتی ندارد و بدون توجه به لکنت به حرف زدن ادامه می دهند. ولی بعضی دیگر رفتار های متفاوتی دارند انها جلوی دهان خود را با دست میچسبند یا اینکه بخاطر این مشکل پای خود را به زمین می کوبند.

بعضی از کودکان ممکن است از پدر و مادر سوال کنند ( چرا من نمیتونم مثه همه حرف بزنم؟ چرا من با بقیه فرق دارم؟) این نوع واکنش ها نشان می دهد کودک متوجه مشکل خود شده و حالتی منفی به ان دارد.

یک کودک 6 ساله 100 درصد متوجه لکنت خود شده است ولی ممکن است این را فقط نوعی تفاوت بداند نه یک مشکل یا اختلال.

آیا لکنت به خودی خود درمان می شود؟

بعضی ها می گویند فلان کس در فامیل ما لکنت داشته و خود به خود خوب شده است.

ذکر این مسئله ضروری است که اگر کودک بعد از یکسال از شروع لکنت درمان نشد، احتمال اینکه کلا بهبود نیابد بسیار بالا است.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!