مزایا و فواید سحر خیزی

سه شنبه 18 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

مزایا و فواید سحر خیزی

روز خود با یک لیوان چای یا کمی قهوه آغاز کنید . شاید به نظر خیلی ها با خواب بیشتر می توان انرژی بیشتری دریافت کرد اما در واقع شما ساعت های مفید کاری را در طول روز ازدست داده اید . وقتی شما زودتر از خواب بیدار شوید در واقع پر امید تر و با پتانسیل بیشتری می توانید به امور خود برسید و وقتی هم که دارید نسبت به دیگران بیشتر است .

فرض کنید عازم یک سفر هستید اگر شما سحر خیز باشید و زود از خواب بیدار شوید مسافت بیشتری را طی میکنید و حتی اگر خودرو نقلیه شما دچار اشکال فنی شود شما این فرصت را دارید که به رفع نقص آن بپردازید اما اگر شما دیر تر از خواب بیدار شوید و وسیله نقلیه شما دچار مشکل یکی از رمز های انان های موفقت این است که زندگیشان با نظم و انضباط خاصی باشد به گونه ای که صبح ها زودتر از خواب بیدار شوند . این امر باعث می شود در مقابل انسانی های که ساعاتی بیتر می خوابند در اموشان پیشگام باشند . در این مقاله به بررسی ویژگی های سودمند بیدار شدن در زمان مناسب می پردازیم.

شاید در آموزه های پیشینیان ما با این ضرب المثل که می گوید سحر خیز باش تا کامروا شوی آشنا باشید . در واقع نیاکان ما نیز به اصل موفقیت در بیدار شدن و سحر خیز بودن اشراف کامل داشتند در واقع بیدار شدن از خواب صبگاهی در زمان مناسب زمانی معنی پیدا میکند که از آن حداکثر استفاده را ببریم . سعی میکنیم در مطالب زیر با ارائه چندین استدلال به پاسخی درمورد چرا لزوما باید  زود از خواب بیدار شویم دست یابیم

با طلوع افتاب پتانسیل و تمرکز انسان بیشتر است

به عنوان یک توصیه مناسب می توان گفت که شود ممکن است زمانی باشد که همه تعمیرگاه ها مورد نظرتان بسته باشند و شما در جاده باز بمانید . زودتر بیدار شوید و کاری را که باید، انجام بدهید. در این‌صورت زمان بیشتری برای زندگی کردن خواهید داشت.

روزتان با شتاب زدگی شروع نکنید

اگر روزتان با شتاب زدگی آغاز یکی از وقایع روحی که به صورت حتمی برایتان اتفاق میوفتم وجود استرس و اضطراب است . داشتن استرس یا اضطربان یکی بدترین شرایط روحی دنیاست . اگر در کارهای روزمره خود با شتاب زدگی و استرس عمل کنید مسلما در آن کار موفق نخواهید بود و همیشه از انجام آن کار باز می مانید . اگر صبح خود را با شتاب زدگی شروع کنید همواره این حس بد همراهتان است و رفع این امر نیز بعد از مدتی ممکن است سخت و غیر ممکن به نظر بیاید

راهی که ما توصیه می کنیم این است که هنگامی از خاب بیدار می شوید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و به جای شتاب زدگی با آرامش به ورزش صبجگاهی یا صرف یک وعده غدایی یا نوشیدن یک لیوان چای یا قهوه بپردازید . از خود بپرسید بهتر نیست بجای شتابزدگی و دیر از خواب بیدار شدن سحر خیز بود و با لدت و آرامش سپیده نور خورشید را به تماشا نشست؟

در صبح به امور شخصی خود بپردازید

اول صبح مناسب ترین فرصت برای پرداختن به امور شخصی است . امور شخصی معمولا نیازی به کمک افراد دیگر ندارد . برای مثال اموری مانند وقت گزاشتن برای اتو کردن لباس . ارسال پیام ها روزانه برای دوستان ، پرداختن به نظم اتاق محل سکونت ، اصلاح صورت و یا هر امر شخصی دیگه . ممکن است شما صبح که از محل سکونت خود خارج می شوید در هنگام برگشت با انبوهی از امور شخصی روبرو شوید ولی اگر این امور را قبلا انجام داده باشید دیگر استرس و دلشوره برگشت به منزل و خستگی پس از آن را نخواهید داشت و از ثانیه دیگر روزمره خود می توانید حداکثر استفاده را ببرید .

حس بهتر بعد از انجام امور در صبح

یکی از ویژگی های انسان هایی که زودتر از خواب بیدار می شودند این است که در هنگام انجام امورشان ارامش کافی رادارند چون بعضی از امورشان را به صورت فهرست وار در ابتدا صبح انجام می دهند و اختیار عمل بیشتر در بعضی طول روز خود دارند و اعتماد به نفس دو چندان در امور خود پیدا میکنند .

صبح امورتان روان تر است

اگر فردی سحر خیزی باشید حواستان به امور جمع تر است و بهتر می توانید از پس امورتان بر بیاید چن زمانی که شما زودتر بیدار شده اید ممکنه دیگر افراد و نزدیکان شما در خواب باشند . این امر باعث می شود تمرکز و دقت شما در امورتان عمیق تر باشد . می توان گفت بهترین بهره وری را صبح خواهید داشت و می توانید چهار الی پنج ساعت بدون وقفه به امورتان بپردازید بدون ترس از این که از اموتان باز بمانید

سحرخیزی و شروع کردن فعالیت باعث تسهیل در امورتان می شود

. هر فردی با توجه به جایگاهش در زندگی امور زیادی را برعهده داره و مسلما همیشه اموری هستند که با توجه به اولیتشان باید در طی روز آن ها را انجام دهیم . بهترین راه برای ارامش در زندگی داشتن یک برنامه جامع برای انجام امور با توجه به مقدار زمان لازم برای آن فعالیت است . مسلما اگر فردی سر خیزی باشید می توانید به بهترین نحو و با برنامه ریزی به تمامی امور خودتان برسید . یک خواب سرار از آرامش داشته باشید . اما اگر شما دیر از خواب بیدار شوید دیر تر نیز به اتاقتان برای خواب می روید و ممکن است تا پاسی از شب بیدار بمانید و در نتیجه دیر تر نیز از خواب بیدار می شوید و از خواب بدار شدنتان در صبح زود برایتان مشکل خواهد بود .

اگر انسان ها عادت سخر خیز بودن را رعایت نکنند در واقع به یک رفتار و عادت ناسالم مبتلا می شوند و دیگر نمیتوانند از زیبایی های آسمان پاکیزه صبح بهره گیرند و همیشه درگیر یک نوع شلوغی و هاهو روزمره می شوند و جلوگیری از آن نیز امری اجتناب ناپدیر است

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!