معرفی دانشگاه تبریز

شنبه 16 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی دانشگاه تبریز

معرفی دانشگاه تبریز

ساغ اول  دانشگاه تبریز ! (زنده باد دانشگاه تبریز !!)

تاریخچه :

وقتی فهمیدن چشمه ی خروشان نبوغ اهل استان داره به هدر میره ؛ در خرداد 1326دانشگاهی بنام  آذربایجان یونورسیتی تاسیس کردن ! اما چندی نگذشت که تعطیلش کردن …! دوباره دیدن نمیشه به فکر افتادن مجددا تاسیس کنن … که دکتر مصطفی حبیبی و دکتر خانبابا بیانی از دانشگاه تهران مسئول انجام این کار بودن ! ناگفته نماند که بازم یک سری ها سر راهشون سنگ انداختند اما دکتر بیاتی با تاسیس دانشکده های پزشکی و ادبیات رسما سبب آغاز فعالیت دانشگاه تبریز شدن ! تا سال 28 ساختمان های استیجاری دانشکده در تبریز پراکنده بودن اما چون نیاز به تمرکز دانشگاه در یک مکان و نقطه بود بالاخره کلنگ یک ساختمان حدود 250 هزار  متری زده شد . البته ناگفته نماند که ساختمان فعلی در سال 46 بنا شد . نامبرده را  در محل  دانشگاه آذرآبادگان نیز صدا می زنن!

دانشکده ها و رشته های مورد پذیرش :

دانشکده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی

دانشکده اقتصاد، مدیریت و بازرگانی

دانشکده الهیات و علوم اسلامی

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده جغرافیا

دانشکده  حقوق و علوم اجتماعی

دانشکده  دامپزشکی

دانشکده  ریاضی

دانشکده  شیمی

دانشکده  علوم تربیتی و روان‌شناسی

دانشکده علوم طبیعی

دانشکده فنی-مهندسی برق و کامپیوتر

دانشکده فنی-مهندسی شیمی و نفت

دانشکده فنی-مهندسی عمران

دانشکده  فنی-مهندسی فناوریهای نوین

دانشکده فنی-مهندسی مرند

دانشکده فنی-مهندسی مکانیک

دانشکده فنی مهندسی میانه

دانشکده  فیزیک

دانشکده کشاورزی

دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی اهر

جایگاه جهانی و افتخارات :

و حال  با افتخار … (کف نزدی ؛ موقع اعلام نتایج برقتون قطع شه !!) دانشگاه تبریز بر اساس رتبه بندی  لایدن در رتبه  دوم در سطح ایران قرار دارد .  و از نظر تعداد مقالات ارائه شده در رتبه دهم در سطح کشور قرار دارد.

دانشگاه تبریز در عرصه بین الملل هم حضور درخشانی دارد. و با دانشگاههای کشورهای مختلف جهان از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان، ژاپن، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان، قبرس، تایلند و کشورهای دیگر بیش از 50 قراداد و تفاهم نامه امضا کرده .

دانشگاه تبریز با تقدیم 145 شهید دانشجو که 22 تن از آنان در حین پشتیبانی جبهه های حق علیه باطل در محل کارگاه دانشکده فنی به شهادت رسیدند و ضمنا با میزبانی از 5 شهید گمنام به عنوان مشهدالشهدای دانشگاه های کشور معروف است. ( واقعا اگه میدونستن که این همه افتخار آفرینی و حضور درخشان توسط این دانشگاه به ثمر میرسه باز هم اون همه مقاومت برای تاسیسش داشتن !!؟!؟)

ویژگی های خاص :

سابقه ی علمی درخشان و  دارا بودن  پتانسیل قوی علمی در شمال غرب  کشور که پایگاه  علمی و محل تحقیقات  محققان  است.  و برقراری ارتباط با بازار کار و مراکز صنعتی استان که بسیار موجب دلگرمی ست.

موقعیت مکانی و وضعیت خوابگاه :

آذربایجان شرقی ، تبریز ، بلوار 29 بهمن

naghshe tabriz

معاونت دانشگاه تبریز ضمن بهبود وضعیت خوابگاه و تعلق آن به تمام دانشجویان دختر و پسر (غیر بومی) خبر داد :

دانشجویان دختر شبانه این دانشگاه نیز با عقد قرارداد، در خوابگاه های خودگردان اسکان خواهند یافت.. یادآور می شود: هر ساله نزدیک 6 هزار دانشجو در چهار مجتمع خوابگاهی( شهداء، حضرت ولیعصر (عج)، شهرک امام (ره) و فجر) و خوابگاه های خودگردان وابسته به این دانشگاه اسکان داده می شود که از این تعداد دو هزارو 500 دانشجو دختر می باشند .

ایشون یُخدی ( کاری نداری ؟ ) خودافیظ ( خداحافظ)

نویسنده: فاطمه نظرمحمدی

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!