معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

سه شنبه 5 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

دوره کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی هشت نیمسال متوالی یا چهار سال تحصیلی و به صورت نظام واحدی است. طول هر نیمسال 16 هفته است. زمان تدریس هر واحد درسی در طول یک نیمسال از نوع نظری 16 و هر واحد عملی و آزمایشگاه 32 ساعت هست.

هدف دوره ی کارشناسی آموزش زبان انگلیسی تربیت دبیران دوره ی متوسطه برای آموزش زبان انگلیسی هستش. که این دانشجو ها با کسب مهارت های نظری، و عملی برای تدریس آماده می شن. و هم چنین این که چطور دانش آموزان رو ترغیب کنن برای یادگیری هر چه بهتر درس زبان انگلیسی رو هم فرا می گیرن.
این رشته در مورد مسائل مربوط به یادگیری زبان تحقیق و بررسی می کنه. مشکلات و موانع یادگیری زبان رو بررسی می کنه و راه حل‌  هایی رو براش ارائه می ده. رشته ی آموزش، رشته‌ای است که در واقع از چندین رشته دیگه به وجود اومده و مفاهیم و مبانی اونا رو استفاده می کنه. مفاهیم رشته‌هایی از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی با محوریت آموزش زبان، در این رشته مطرح می‌شن. مسایل دیگری از قبیل دوزبانگی، تحلیل گفتمان، آموزش یادگیری زبان دوم، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های زبانی نیز در حوزه این رشته قرار دارن.

دروس اصلی:

تهیه مطالب درسی تدریس عملی  دبیرستان: از اونجایی که هدف این رشته تربیت دبیر برای دبیرستانه، این درس در برنامه ی درسی این دانشجو ها گنجونده شده.

اصول و فلسفه ی آموزش و پرورش: لزوم وجود این درس در اونجاست که این دانشجو ها بعد از فارغ التحصیلی در آموزش و پرورش امکان ادامه ی مسیر دارن، و برای کار در چنین نهاد حساس و مقدسی باید با فلسفه و اصول اون آشنا بود.

خواندن و درک مطلب(1): در این درس یکی از چهار مهارت مورد نیاز در یادگیری زبان یعنی درک مطلب با خوندن متون و متفاوت تقویت می شه،

دستور و نگارش (1): در این درس شیوه های دستوی و ساختار و قواعد انگلیسی آموزش داده می شه. این درس پیش نیاز ما بقی درس ها هستش.

گفت و شنود(١): این درس برای تقویت مکالمه و توانایی حرف زدن در زبان انگلیسی فراهم شده که تعدادی مکالمه در موقعیت های متفاوت به دانشجو ها آموخته می شه و دانشجو ها با مکالمه در مباحث مختلف توانایی حرف زدن خودشون رو تقویت می کنن (درس پیش نیاز هستش)

خواندن و درک مطلب(2): این درس برای متون پیچیده تر از واحد پیش نیاز خودش وجود داره.

نگارش و دستور (2): قواعد پیچیده تر در این درس گنجونده شده

گفت وشنود (٢): مکالمات در سطح های بالاتر در این درس موجود هستند

وضعیت ادامه تحصیل در این رشته و در مقاطع بعد از کارشناسی:

در میان همه ی رشته های زبان،رشته ی آموزش زبان وضع ادامه تحصیل بهتری داره ، این رشته تا مقطع دکتری پذیرش دانشجو داره و قراره طی سال های پیش رو به دانشگاه هایی که این رشته رو در مقطع دکتری دارن افزوده بشه.

توانایی‌های لازم فارغ‌التحصیلان:

فارغ التحصیلان در این رشته باید سطح دانش زبان عمومی شون بالا باشه. علاوه بر بالا بودن دانش زبان عمومی، باید به مسائل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان هم آگاه و مسلط بشن. به طور کلی افرادی که وارد این رشته می‌شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقه‌مند باشن و از خوندن زبان انگلیسی لذت ببرن، بلکه باید به برخی مسایل روانشناسی و آموزشی هم علاقمند باشن  و مهمتر از همه پشتکار و تلاش شون زیاد باشه و دلسرد نشن.

بازار کار:

فارغ‌التحصیلان این رشته بازار کار نسبتاً خوبی دارن. با توجه به گرایش این رشته یعنی آموزش زبان انگلیسی بیشتر فعالیت‌های اونا به آموزش زبان مربوط می‌شه. مثلاً  تدریس در مؤسسات خصوصی آموزش زبان ،تدریس در دانشگاه ها ، و حتی تدریس خصوصی به دانش آموزان و دانش جویان ضعیف در این زبان ، همکاری با مجلات و روزنامه‌های خارجی منتشر شده در داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم‌های خارجی، همکاری با شرکت‌های مسافرتی به عنوان راهنمای ‌تور هم شغلای دیگه ی این رشته ان.

این رشته در بسیاری از دانشگاه های دولتی مراکز استان ها، و دانشگاه های عالی تهران وجود داره و هم چنین در دانشگاه های غیر انتفاعی و علمی کاربردی.اما نیازمند رتبه و تراز نسبتا خوبه.

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

نویسنده: فاطمه عسگری زاده

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!