معرفی رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی

سه شنبه 5 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی

آشنایی با رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی یا دبیری زبان انگلیسی

رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی یه رشته تحصیلی مربوط به دوره های کارشناسی تربیت معلم هست که از بین داوطلبان کنکور سراسری گروه آزمایشی زبان های خارجی که حد نصاب رو کسب کرده باشند، گزینش می کنه. حد نصاب هم تراز یا نمره کل 6500 یا بالاتر در گروه آزمایشی زبان های خارجیه.

 

در چه دانشگاه هایی و به چه منظوری؟

این رشته در دانشگاه تربیت فرهنگیان آموزش داده می شه. هدف این رشته تربیت نیروی انسانی مورد نیاز برای وزارت آموزش و پرورش در رشته تدریس زبان انگلیسیه.

یعنی فارغ التحصیلان این رشته معلم زبان انگلیسی در مقاطع : متوسطه اول و متوسطه دوم هستن. (همون راهنمایی و دبیرستان سابق)

 

دانشجوها چطور گزینش می شن؟

این رشته یه رشته متمرکزه و گزینش دانشجو در این رشته یه مقدار متفاوته. اولا داوطلب باید تراز 6500 یا بالاتر رو در گروه آزمایشی زبان های خارجی کسب کنه، در این صورت مجاز به انتخاب رشته در رشته تربیت دبیر دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی می شه. پس از مدت کوتاهی که از تموم شدن مهلت انتخاب رشته گذشت، از داوطلب یه سری مصاحبه عمومی، تخصصی (پیش زمینه های مهارت تدریس و گزینشی (عقیدتی-سیاسی) و هم چنین معاینه پزشکی به عمل میاد. نام پذیرفته شدگان نهایی این مراحل به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور فرستاده می شه و پذیرفته شدگان نهایی بر اساس نمره و رتبه در آزمون انتخاب می شن.

 

آیا دانشجویانرشته تربیت دبیر زبان انگلیسی مثل رشته‌های دیگه دبیری، متعهد به خدمت در آموزش و پرورش هستند؟

بله. این دانشجویان که به آن‌ها دانشجو معلم گفته می‌شود، در استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش هستن.

 

رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی در دانشگاه آزاد چه شرایطی داره ؟

این رشته در دانشگاه آزاد با اخذ شهریه تدریس می شه و مثل دانشگاه تربیت دبیر و فرهنگیان ضمانت استخدام رسمی نداره.

 

دروس و سر فصل های رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی

این درس ها خیلی به درسای کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی شبیه هستند، با این تفاوت که واحدهای زیر هم تدریس می شن:

علوم تربیتی:

شاخه‌ای از علوم انسانی که موضوعش آموزش و پرورش انسانه و وجهه هایی از جمله یادگیری، رشد، به کارگیری و تقویت نیروهای فکری و بدنی و .. رو بررسی می کنه. هر علمی که به تعلیم و تربیت انسان ها مربوط می‌شه شاخه‌ای از دنیای گسترده علوم تربیتی هست، از جمله : برنامه‌ریزی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، روان‌شناسی یادگیری، فلسفه آموزش و پرورش، تدریس و …

روان شناسی:

یکی از علوم کاربردی و شاخه‌های تحصیلی هست که یافتن ارتباط ذهن و روان انسان، با مفاهیمی مثل رشد، سلامت، رفتارهای اجتماعی، شناخت و … رو شامل می شه.

روانشناسی رشد یا روان‌شناسی تحولی: 

که در سال‌های گذشته با عنوان روان‌شناسی ژنتیک شناخته می‌شد؛ شاخه‌ای از علم روان‌شناسی هست که تغییرات در طول زندگی فرد رو توصیف می کنه و از رشته‌های مختلف زیست‌شناسی، جامعه‌شناسی، تعلیم و تربیت و پزشکی کمک می‌گیره.

روان شناسی تربیتی:

(educational psychology) یکی از شاخه‌های روان‌شناسیه که در مسائل یادگیری و آموزش تحقیق می کنه.

مدیریت آموزشی:

مدیریت آموزشی به کاربرد مدیریت در محیط های آموزشی اشاره داره و از نظر ماهیت رشته‌ای زیر مجموعه مدیریت و علوم انسانی هست.

به غیر از این، در دروس عمومی، تفاوت‌های جزئی بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه آزاد اسلامی و هم چنین بین پردیس‌های مختلف دانشگاه فرهنگیان، وجود داره.

بین دروس این رشته و رشته زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی نیز شباهت و اشتراکات بسیاری وجود داره.

 

تحصیل در مقاطع بعدی رشته تربیت دبیر زبان انگلیسی

در گذشته، پیش از تأسیس دانشگاه فرهنگیان، این رشته در مراکز تربیت معلم تنها دوره فوق دیپلم یا کاردانی داشت اما در حال حاضر، در دانشگاه فرهنگیان، فقط در مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته آموزش داده می‌شه.

 

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *