معرفی رشته حسابداری


معرفی رشته حسابداری

معرفی رشته حسابداری

از آن جا که حسابداری نقش مهمی را در سیستم اقتصادی و اجتماعی هر جامعه ایفاء می کند، بنابراین باید با این رشته مهم آشنا شویم.

تاریخچه حسابداری:

پیشینه حسابداری ایران به نخستین تمدن­های پا گرفته در این سرزمین بر می­گردد. تا حدی که مدارکی از ایران باستان به دست آمده و حکایت از این دارد که در عصر هخامنشی نظام مالی منسجمی برقرار بوده و حساب درآمد و مخارج حکومت به ریز و به دقت ثبت و نگاهداری می­شده است، یعنی قدیمی ها هم به دخل و خرج خویش دقت می کردند!

حسابداری :

رشته حسابداری از جمله رشته‌هایی است که از داوطلبان هر سه گروه آزمایشی ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی دانشجو می‌پذیرد و به دلیل طرفداران زیادی که دارد همه ساله تعداد زیادی از داوطلبین وارد رشته حسابداری می شوند.

حسابداری از جمله رشته هایی است که در گذر زمان با توجه به نیاز های جامعه و تمدن جامعه مورد نیاز است. می توان گفت اگر تجارت زبان داشته باشد، زبانش حسابداری است، زیرا به شیوه ای قابل فهم اطلاعات مالی را به آگاهی دیگران می رساند.
این زبان به منظور ثبت و تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی برای افراد، موسسات، سازمانهای دولتی و سایر نهادها مورد استفاده قرار میگیرد.

در یک کلام هدف رشته حسابرسی تامین نیروی انسانی متخصص و آگاه نسبت به استانداردهای حسابداری و حسابرسی و آخرین تغییرات آن، قوانین مالیاتی و تجارت، کنترل­های داخلی اثربخش و ارزیابی و مدیریت ریسک می­باشد.

حسابداری ماهیت اقتصادی دارد و روش های آن خصلت آماری دارد. موضوع مشخصی که حسابداری با آن سروکار دارد قیمت پولی است و از این منظر می توان گفت حسابداری رشته ای است که به اخلاق نیز مربوط می شود، زیرا امنیت در انجام عملیات موضوعی اخلاقی است.

توانایی های خاص علاقه مندان به رشته حسابداری:

از آنجا که حسابداری، یک رشته­ کاملا کاربردی و هسته مرکزی تصمیم­گیری و گزارشگری مالی در یک واحد تجاری می باشد؛ لذا به منظور کسب موفقیت در رشته حسابداری، آشنایی با مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد خرد و کلان، ریاضی و آمار، مبانی کامپیوتر، قوانین و مقررات مالیاتی و تجارت، اصول بازار سرمایه پیشنهاد می­شود.

آینده شغلی:

فرصت‌های متنوع شغلی برای فارغ التحصیلان رشته حسابداری وجود دارد، به طوری که به ندرت دیده می­شود که فارغ التحصیلان این رشته با مشکل بیکاری مواجه شوند.

فارغ التحصیلان رشته حسابداری می توانند در زمینه های مختلفی چون کلیه امور حسابداری در موسسات بازرگانی، بانکها و واحدهای تولیدی و صنعتی، کلیه امور حسابداری در موسسات دولتی و شهرداریها فعالیت کرده و هم چنین در موسسات حسابرسی به حرفه حسابرسی مشغول شوند. هم چنین می توانند در بازار بورس و سرمایه ایفای وظیفه کنند

دروس این رشته:

علاوه بر دروس عمومی مانند زبان خارجه عمومی، معارف اسلامی 1و 2، اخلاق اسلامی، تربیت بدنی 1و2، فارسی عمومی، تاریخ اسلام، انقلاب اسلامی و ریشه ها، متون اسلامی، جمعیت و تنظیم خانواده که در هر رشته و گرایشی ملزم به گذراندن این درس ها هستید، دروس اختصاصی رشته حسابداری از این قرارند:

اصول حسابداری 1و 2 و3، حسابداری میانه 1و 2، حسابداری پیشرفته 1و 2، حسابداری صنعتی 1و 2و 3، حسابداری مالیاتی، اصول تنظیم و کنترل بودجه دولتی، زبان تخصصی، مدیریت مالی 1و 2، حسابداری و حسابرسی دولتی، حسابرسی 1و 2، مباحث جاری در حسابداری، اصول علم اقتصاد 1و 2، حقوق بازرگانی، مبانی سازمان و مدیریت، روانشناسی عمومی، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت،  پژوهش عملیاتی1و 2، مالیه عمومی و خط مشی مالی دولتها، مدیریت تولید، روش تحقیق و ماخذ شناسی، مبانی و کاربرد کامپیوتر در مدیریت، مبانی جامعه شناسی، پول و ارز و بانکداری، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

دانشگاه هایی که پذیرنده رشته حسابداری می باشند:

به دلیل اینکه این رشته طرفداران بسیار زیادی دارد، اکثر واحدهای دانشگاهی دولتی و آزاد در اکثر شهرهای کشور به ارائه این رشته می پردازند که از جمله آنها می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

دانشگاه تربیت مدرس، شهید چمران اهواز، دانشگاه شهیدبهشتی، شیراز، دانشگاه علامه طباطبایی، فردوسی مشهد، الزهرا، قم، علوم اقتصادی، کردستان، ارومیه، مازندران- بابلسر، اصفهان، ولی عصر- رفسنجان، بوعلی سینا- همدان، یزد، بین المللی امام خمینی- قزوین، موسسه عالی آموزش بانکداری ایران- تهران، رازی کرمانشاه، موسسات و دانشگاه­های غیر انتفاعی، سمنان، دانشگاه پیام نور، سیستان و بلوچستان- زاهدان و …

توصیه ما به شما مطالعه دقیق دفترچه و پیدا کردن دانشگاه هایی است که این رشته را دارا می باشند.

ادامه تحصیل در  رشته حسابداری:

می توان برای دریافت مدارک کارشناسی ارشد و دکترا در این رشته ادامه تحصیل داد و همان طور که می دانیم بالارفتن مدرک تحصیلی بر آینده شغلی و میزان حقوق دریافتی تاثیر دارد.

هم چنین فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد  تحت ضوابطی که ستاد انقلاب فرهنگی تعیین می کند، می توانند به امر تدریس در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی اشتغال پیدا کنند.

پذیرش در دانشگاه های خارج از ایران:

حسابداری جزو آن دسته رشته هایی است که به متخصصین آن در هر جامعه ای نیاز است زیرا برنامه ریزی های مالی و کنترل بودجه توسط حسابرسان و حسابرسان انجام می شود و این مهم ترین دلیلی است که هر ساله دانشگاه های خارج از ایران در کشورهایی چون آمریکا، کانادا و دیگر کشورها اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

برخی از قبولی های سال 94 کنکور سراسری در این رشته

دانشگاه محل تحصیل زیست شناسی شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه شهید بهشتی %43.9 %34.1 %22.9 %85.4 %58.7 %41.4 %50.7 2252 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

دانشکده فنی و حرفه ای دختران ایران(دکتر شریعتی) %10.5 %29.7 %24.1 %77.4 %69.4 %28 %46.7 4852 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 1
دانشگاه خوارزمی %6.7 %45.2 %30.9 %73.4 %69.4 %66.7 %50.7 2480 ریاضی، پسر، روزانه، منطقه 2
دانشگاه الزهرا(س) %19.1 %34.1 %42.6 %54.7 %66.7 %34.7 %22.7 3553 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه1

دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ %2 %15.6 %9.9 %44 %60 %61.4 %37.4 9636 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

موسسه آموزش عالی بانکداری ایران، محل تحصیل تهران %19.1 %37.1 %25.2 %80 %58.7 %73.4 %36 3863 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 1

دانشگاه حضرت معصومه ویژه خواهران- محل تحصیل قم %2 %28.2 %18 %14.7 %72 %28 %49.4 7475 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

نویسنده: فهیمه شریفی

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!