معرفی رشته دکترای پیوسته فیزیک

جمعه 15 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

 رشته دکترای پیوسته فیزیک

رشته دکترای پیوسته فیزیک

شاید در طول دوره تحصیلی تان اسم کتاب فیزیک هالیدی به گوشتان خورده باشد، این کتاب پر از مساله ها و ایده هایی است که ما را با زیبایی های این رشته شگفت انگیز آشنا می کند.

امروز ما  تصمیم گرفتیم که شما را با رشته “دکترای پیوسته فیزیک” آشنا کنیم.

ریشه کلمه فیزیک (phycics) از طبیعت گرفته شده است. فیزیک علم مطالعه مواد و خواص آنها در طبیعت است. طبیعت پیرامون ما از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

از اجرام بسیار ریز مانند اتم و مولکول تا اجرام بسیار بزرگ مانند سیارات و کهکشان ها همه در حوزه مطالعه فیزیکدانان قرار می گیرد. با فیزیک است که می توان رفتار ماده را در شرایط و مکان و فضاهای مختلف بررسی و آزمایش نمود و به قول دکتر رهبر هر آنچه که در اطرافمان میبینیم به گونه ای به فیزیک مربوط می شود.

یک فیزیکدان فردی است که به علم و تکنولوژی علاقه داشته و دارای تفکری منطقی می باشد، پس اگر این خصوصیات در شما هم وجود دارد می توانید فیزیکدان خوبی شوید.

دکترای پیوسته فیزیک یکی از جذاب ترین رشته های دانشگاهی است که هر ساله داوطلبینی از گروه ریاضی مشغول به تحصیل در این رشته می شوند. البته برای ورود به این رشته باید از هوش بالا و علاقه زیاد به مباحث فیزیک برخوردار بود تا بتوان تا مدرک دکترا و در طی 7 سال در این رشته به تحصیل پرداخت.

نسبت به سایر رشته های دانشگاهی، تعداد افرادی که در این رشته پذیرش می شوند زیاد  نیست؛ المپیادی های فیزیک و نیز دانش آموزانی که در خود توانایی تحصیل در این رشته را می بینند متقاضیان اصلی این رشته محسوب می شوند.

با درس خواندن در این رشته شما با قوانین موجود در طبیعت، چگونگی تشکیل و عناصر سازنده جهان، اکتشافات دانشمندان و خیلی مسائل جذاب آشنا می شوید.

می دانیم که رشته فیزیک دارای گرایش های مختلفی چون گرایش اتمی- مولکولی، نجوم، هواشناسی، فیزیک هسته ای و فیزیک حالت جامد می باشد، در رشته دکترای پیوسته فیزیک شما به درکی از همه این گرایش ها می رسید. هدف رشته دکتری پیوسته فیزیک آن است که فیزیکدانانی تربیت کند که کارشان در سطح بین المللی مورد تایید باشد.

توانایی های لازم:

در این رشته اولین شرط علاقه زیاد به فیزیک است و شرط دوم برخورداری از پایه ریاضی قوی. زیرا می توان گفت که فیزیک و ریاضی دو یار جدا نشدنی هستند و فیزیک بدون ریاضی معنایی ندارد.

هم چنین باید دارای کنجکاوی مفرط، صبر و بردباری باشد و از همه مهم تر اینکه اهل  مطالعه و آزمایش‌­های متعدد و قدرت تجزیه و تحلیل باشد. شایسته است یک دانشجوی رشته دکتری پیوسته فیزیک از کنار مسائل اطراف و پدیده ها به راحتی نگذرد و بتواند علت مسائل را بیابد، خلاصه اینکه نیوتن وار به اطرافش نگاه کند.

آینده شغلی و بازار کار:

کسی که دارای مدرک دکتری فیزیک باشد، می تواند به عنوان استاد به تدری فیزیک در دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی بپردازد. می تواند در آزمایشگاه ها به مطالعه و آزمایش بپردازد و یا حتی وسایل آزمایشگاهی تولید کند.

هم چنین در سازمانهای مختلف کشور از قبیل مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه مواد و انرژی، صنایع تولید فیزیک نوری، نیروگاه انرژی اتمی بوشهر، بخشهای تحقیقاتی صنایع دفاع، سازمان هواشناسی و موسسات تحقیقاتی و آموزشی، صدا­وسیما، وزارت خانه های مختلف، سازمان برنامه و بودجه، مخابرات، نیروگاه ها و همچنین در صنایع مختلف میتواند مشغول به کار شود.

به علت دانش و پتانسیل بسیار بالای این افراد باید منتظر اکتشاف و اختراعات مختلف از این افراد بود.

کمی بیشتر در مورد رشته دکتری پیوسته فیزیک بدانیم:

در دفترچه سال 1391 این رشته جزو رشته های کشوری نوشته شده بود. رشته کشوری به معنای این می باشد که این رشته در سطح کشور پذیرش دانشجو دارد و ملاک آن رتبه کشوری دانشجو می باشد و فقط به رتبه منطقه ای  داوطلب توجه نمی کند.

پذیرش این رشته برای خانم ها و آقایان تفاوتی قائل نیست و غالبا ترم اول این رشته از نیم سال دوم تحصیلی آغاز می شود.

این رشته نیمه متمرکز می باشد و برای پذیرش نهایی باید از فیلتر مصاحبه بگذرید.

دانشگاه پذیرنده رشته دکتری پیوسته فیزیک

در سال های گذشته، دانشگاهی که در رشته دکترای پیوسته فیزیک پذیرش دانشجو داشت، فقط مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بود  و امیدواریم امسال علاوه بر این دانشگاه،  در دانشگاه های بیشتری شاهد حضور دانشجویان این رشته باشیم.

یکی از مراکز آموزش عالی در ایران است که دررشته مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی و رشته‌های علوم زمین، فیزیک، ریاضی و شیمی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به تربیت دانشجو می‌پردازد. هم اکنون دکتر حمیدرضا محمدی خالصی فرد که دانش آموخته رشته فیزیک می باشد، عهده دار سرپرستی موقت این دانشگاه می باشد. این مرکز مفتخر است تا لقب “قطب فیزیک کشور” را از آن خود کرده و جایزه “کتاب فصل” برای دانشنامه فیزیک را دریافت نماید.

اساتید و مدرسان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بسیار قوی به تدریس این رشته می پردازند و  می توان گفت بهترین مکان برای یادگیری این رشته، در زنجان و در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه آن می باشد.

آدرس سایت این دانشگاه  http://www.iasbs.ac.ir می باشد. در صورتیکه علاقه مند هستید که اطلاعات بیشتری از این دانشگاه و به خصوص کیفیت دانشکده فیزیک آن به دست بیاورید به این آدرس مراجعه کنید.

نمونه کارنامه های قبول شدگان در  رشته دکتری پیوسته فیزیک

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

کشوری

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %18.1 %8.9 %35.9 %80 %94.7 %81.4 %62.7 4937 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %51.5 %72.6 %38.4 %33.4 %94.7 %86.7 %62.7 1002 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 2
مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %48.6 %63.8 %50 %84 %77.4 %70.7 %30.7 1873 ریاضی، پسر، روزانه، منطقه 2
مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %20 %42.3 %30.3 %70.7 %58.7 %54.7 %40 5533 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %17.2 %37.8 %17.3 %26.7 %57.4 %62.7 %37.4 6754 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 3

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %36.2 %56.3 %43.3 %48 %77.4 %40 %54.7 3948 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 2

معرفی رشته دکتری پیوسته فیزیک

نویسنده: فهیمه شریفی

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!