معرفی رشته زیست شناسی

چهارشنبه 6 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته زیست شناسی

معرفی رشته زیست شناسی

علم زیست بطور مجزا در سه بخش قرار می گیرد:1-علوم گیاهی که خاصه تحقیق بر روی گیاهان می باشد 2- علوم زیستی که خود به چند دسته تقسیم می شود و در مورد مسائل جانداران می باشد3-زیست دریا که متخصص جانوران و آبزیان است . این علوم تنها در 17 واحد تخصصی با هم متفاوت است .

گرایش های رشته زیست شناسی

گرایش علوم گیاهی :این رشته تنها به موارد مربوط به گیاهان می پردازد چه گیاهانی در دیرباز بوده اند وچه گیاهانی را که در زمان حال انها را شناخته ایم .

گیاه شناسی به زندگی و تولید مثل و اندام های گیاهان و جلبک شناسی و بیوشیمی می پردازد. علوم گیاهی خود به دو قسمت تقسیم می شود.قسمت اول به زندگی و اندام های گیاهی می پردازد که فیزیولوژی گیاهی است و قسمت دوم به اسامی و شناسایی دیگر گیاهان و نحوه طبقه بندی گیاهان می پردازد که سیستماتیک نام دارد .شاید این نگبانان سبز در نگاه اول و سطحی ما تنها زیبایی داشته باشند ،اما وقتی با دقت بیشتر به کار انها توجه می شود میفهمیم که این شگفتی های خلقت در درون خویش با چه ظرافتی در حال تهیه مواد مغذی برای سایر جانداران می باشند . پیشرفته ترین نیروگاه خورشیدی ،سمپاش اب و ….. . را در دستان گیاهان است و علاوه براین کارایی باعث زیبایی و طراوت جهان هستی می شوند. خب بنابر به پرسش های مرتبط به گیاهان  رشته علوم گیاهی در دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی بنیان گذاشته شده است

موقعیت شغلی در ایران:

این رشته با تمام ظرافت واهمیتی که دارد بدلیل اینکه اطلاعات دانش اموختگان جنبه تخصصی ندارد و مراکز تحقیقاتی تر جیح می دهنداز فارغ التحصیلان دورۀ فوق لیسانس و دکترای این رشته نیروی انسانی مراکز خود را تکمیل سازند و تنها شاید با تدریس در اموزش وپرورش از معلومات خویش استفاده کنند زیرا معلومات انها عمومی است .حال اگر شخصی سرمایه گذاری در علوم زیستی نماید در بخش های کشاورزی زیستی –ژنتیکی و بیو تکنولوژی می توانند از اطلاعات این دانش اموختگان استفاده نماید .

دروس مشترک در گرایش های مختلف رشته زیست شناسی

ریاضی-فیزیک-شیمی-شیمی الی-ازمایشگاه ژنتیک –زیست سلولی مولکولی-اکولوژی –میکروبیولوژی-جنین شناسی –جانورشناسی-تشریح ومرفولوژی-

دروس تخصصی علوم گیاهی:

اکو فیزیولوژی گیاهی –ازدیاد گیاهان-قارچ شناسی –اکولوژی گیاهی-انتقال مواد در گیاهان –متمم سیستماتیک گباهی-اصول رده بندی گیاهان (بسیاری از دروس این گرایش همراه با ازمایشگاه است)

گرایش علوم جانوری:

همانطوری که گفته شد علوم جانوری تنها به مسائل جانوران می پردازد ودارای سه بخش است .1-جانورشناسی یا بیوسیستماتیک2-فیزیولوژی گیاهی مثل انسانی و حیوانی و بافت شناسی و جنین شناسی جانوری است.بیشتر رشته های زیست شناسی مرتبط با علوم جانوری هستند.برای نمونه یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با ساختار تشکیل دهنده یک جاندار اشنا نباشد نمی تواند روی سلول ان کار کند .به کمک بیوسیستماتیک یعنی شناخت گونه های مختلف جانوران نیز می توانیم به کارایی جانوران مختلف پی ببریم . برای نمونه امروزه اگر بخواهیم با افات مبارزه کنیم استفاده از مواد شیمیایی راه نادرستی می باشد در حالیکه با شناخت گونه های متفاوت حشرات شکارچی ما میتوانیم بسیاری از حشرات مضر را از بین ببریم مثل کفشدوزک که در اقتصاد و کشاورزی امریکا کاربرد دارد ویا مگس های مفید که از شته ها استفاده می کنند .حال  نقش بیوسیستماتیک در اشنایی با گونه های بیماری زا مثل پشه انوفل به دنیای پزشکی نقش زیادی دارد ضمنا می توان به فسل شناسی هم اشاره نمود که فواید ان پی بردن به منابع گستردۀنفتی می باشدکه از طریق رسوبات فسیل ها بدست می اید .

موقعیت شغلی در ایران :

متاسفانه به دلیل ساختار نامناسب گرایش جانوری وضعیت مناسبی ندارد و تنها تعداد کمی از انها وارد ازمایشگاه ومحیط های تحقیقاتی می شوند .

دروس تخصصی رشته زیست شناسی

زیست انگل ها-فیزیولوژی مقایسه ای –جانور شناسی –رفتار شناسی-حشره شناسی-(بیشتر دروس این گرایش همراه با ازمایشگاه ارائه میشود.)

گرایش زیست دریا:

گرایش زیست دریا به مطالعه وبررسی زندگی و محیط زیست ابزیان و فعالیت انها می پردازد .

گرایش زیست دریا برخلاف گرایش زیست جانوری و گیاهی که تنها موجودات خشک زی را مطالعه می کنند،علاوه برزندگی ابزیان به بررسی الودگی اب دریا ها ومحیط ابی می پردازد.

موقعیت شغلی در ایران :

خوشبختانه فارق التحصیلان این گرایش در مراکز پرورش ابزیان و ماهی ها و مراکز تحقیقاتی شیلات وارد بازار کار میشوند حتی میتوانند تحقیقاتی برای جلوگیری از گونه های ابزی مانند ماهی سفید و غیره انجام دهند.

دروس تخصصی:

ماهی شناسی-انگل ها و بیماری انگلی ابزیان-اکولوژی ابزیان –شناخت کف زیان –اصول و تکثیر و پرورش ابزیان -(بسیاری از دروس این رشته همراه با ازمایشگاه ارائه میشود.)

دانشگاه ادبیات عربی معارف زبان زمین ریاضیات زیست فیزیک شیمی رتبه
دانشگاه تهران 52 42 62 63 . 33 43 33 48 4485
دانشگاه فردوسی – مشهد 47 47 41 49 11 18 39 32 33 11565
دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی 52 51 64 55 45 15 46 24 45 4645
دانشگاه شهید بهشتی 44 44 55 69 13 21 34 27 31 13711
دانشگاه كاشان 47 46 65 59 0 29 39 14 20 13325

رشته زیست شناسی

نویسنده: پدرام پویان

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!