معرفی رشته علوم ورزشی


رشته علوم ورزشی

معرفی رشته علوم ورزشی

جوونای ورزشکار و قهرمان کجان؟

از جاتون بلند شید و با چند تا نرمش بدنتون رو گرم کنید؛ چون می خوام براتون از رشته هیجان انگیز “تربیت بدنی و علوم ورزشی” بگم!

تربیت بدنی رشته ای با نشاط هست که کلی طرفدارای پر انرژی داره. داوطلبان زیادی از تمام رشته ها خواستار تحصیل در این رشته هستند.

با رفتن به این رشته کلی کیف می کنید چون خیلی از درس های شما عملیه مثلا در یک روز ممکنه برنامه کلاس هاتون این مدلی باشه : فیزیک، بسکتبال، آمادگی جسمانی، حرکت شناسی ورزشی، شنا … یعنی خستگی هاتونم لذت بخشه.

اگر می خواهید بدانید این رشته چه درس هایی داره باید بگم که چند تا از درس های این رشته مربوط به یک سری رشته های پایه پزشکی هست، چون برای تربیت بدنی باید شناخت خوبی از بدن داشت و چند تا از درس های این رشته مربوط به علوم تربیتی می باشد، چرا که در آینده فارغ التحصیلان این رشته باید بتوانند به عنوان مربی ورزش با دانش آموزانشان به درستی برخورد کنند.

تربیت بدنی رشته ای نیمه متمرکز می باشد، یعنی پس از قبولی اولیه از شما آزمونی عملی گرفته میشه تا آمادگی و توانایی جسمانی شما سنجیده بشه، این آزمون هم خیلی سخت نیست مثلا بهتون میگن این مسافت رو بدو، از روی این موانع بپر و از این جور کارا!

شناخت رشته علوم ورزشی

دروس این رشته 

فیزیک عمومی، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، کمک های اولیه، زیست شناسی، شیمی عمومی، آناتومی انسانی، فیزیولوژی انسانی، اصول فلسفه آموزش و پرورش، مبانی برنامه ریزی آموزش متوسطه، روانشناسی کودکی و نوجوانی، روانشناسی تربیتی، اصول و فنون مشاوره و راهنمایی، سنجش و اندازه گیری، تولید و کاربرد مواد آموزشی، روش ها و فنون تدریس، مدیریت آموزشی.

دروس تخصصی این رشته

اصول و مبانی تربیت بدنی، تاریخ تربیت بدنی، تغذیه و ورزش، آسیب شناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتی، فیزیولوژی ورزشی، یادگیری حرکتی، سنجش و اندازه گیری در تربیت بدنی، بهداشت و ورزش، تربیت بدنی در مدارس، مدیریت سازمان های ورزشی، مدیریت و طرز اجرای مسابقات، زبان اختصاصی، حرکت شناسی ورزشی، حرکات اصلاحی، تربیت بدنی و ورزش معلولین، مقدمات بیومکانیک ورزشی، مبانی روانی و اجتماعی، تربیت بدنی، آمادگی جسمانی، فوتبال، دو و میدانی، ژیمناستیک، شنا، والیبال، بسکتبال، هندبال، تنیس روی میز، کشتی، بدمینتون.

آشنایی با رشته علوم ورزشی

گرایش های رشته علوم ورزشی 

روان شناسی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، مدیریت ورزشی.

دانشگاه هایی که در رشته تربیت بدنی پذیرش دانشجو دارند

دانشگاه های اراک، ارومیه، اصفهان، ایلام، بوعلی سینا، تهران، بیرجند، تربیت دبیر شهید رجایی، تبریز، حکیم سبزواری، خوارزمی تهران، رازی، زابل، سیستان و بلوچستان، شاهرود، شهید باهنر، شهید بهشتی، شهید چمران، فردوسی، شیراز، قم، کردستان، گیلان، یزد، لرستان، هرمزگان، ولی عصر(عج) رفسنجان، زنجان، شهید مدنی، گنبد و نهاوند از دانشگاه هایی هستند که در سال های گذشته نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می کردند و باید انتظار پذیرش دانشجو در سال جاری را نیز داشت.

توصیه ما به شما مطالعه دقیق دفترچه و پیدا کردن درست دانشگاه هاست.

 

آینده شغلی این رشته

در آینده فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان مربی ورزش در باشگاه ها و مدرسه ها مشغول به کار بشوند، استاد دانشگاه شدن هم یکی دیگر از مشاغل این رشته است. به علاوه فارغ التحصیلان می‌توانند در وزارتخانه و یا هر بخشی که در ارتباط با ورزش و سلامتی است فعالیت کنند. هم چنین بیشتر مغازه های لوازم ورزشی به یک مشاور برای استاندارد گذاری بر محصولاتش نیاز دارد. یکی دیگر از امیدواری هایی که افراد در این رشته دارند این است که در رشته مورد علاقه خود قهرمان شوند و جذب همان فدراسیون شوند. در مورد بازار کار گرایش های مختلف هم باید بگویم که در حد کارشناسی در کشور ما چندان تفاوتی ندارد و این گرایشی بودن بیشتر در مقطع کارشناشی ارشد (فوق لیسانس) می تواند مفید باشد. مگر این که در شرایط خاصی سازمانی نیاز به لیسانس (کارشناس) تربیت بدنی و علوم ورزشی با گرایش خاص داشته باشد.

 

شرایط خاص

اگر شما از کودکی ورزشکار بوده اید، تربیت بدنی رشته ای مفید برای شما خواهد بود. البته برای این رشته باید حداقل قامت 165 و خانم ها قامتی 158 سانتی متری داشته باشند.

هم چنین به قدرت دید قوی فرد و نداشتن بیماری های خاص از قبیل بیماری های قلبی، تنفسی و … نیز توجه می شود؛ زیرا برخورداری از سلامت برای انجام فعالیت ها و شرکت در کلاس های عملی ضروری می باشد.

پذیرش رشته علوم ورزشی

 ادامه تحصیل در رشته علوم ورزشی

برای ادامه تحصیل در رشته تربیت بدنی هم اصلا نگران نباشید، تا دکترای این رشته وجود داره.

با گرایش های مختلف رشته تربیت بدنی از قبیل روان شناسی ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، بیومکانیک ورزشی، رفتار حرکتی،  آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، مدیریت ورزشی به صورت حرفه ای ادامه تحصیل داد.

 

پذیرش رشته علوم ورزشی در دانشگاه های خارج از کشور

دانشجویان این رشته می تواند برای تحصیل در خارج از ایران اقدام کنند؛ زیرا دانشگاه های خارج از کشور به پذیرش دانشجویان این رشته می پردازند؛ برای مثال در سال 93، اعلام شد که  25 نفر از دانشجویان رشته های تربيت بدني و علوم ورزشي گرايش مديريت ورزشي، فيزلوژي ورزشي با گرايش هاي: فيزلوژي ورزشي عصبي عضلاني، فيزلوژي ورزشي قلب و عروق و تنفس، بیوشيمي و متابوليسم ورزشي، آسيب شناسي ورزشي و حركات اصلاحي یا گرایش های : حركات اصلاحي، امدادگر ورزشي، تربيت بدني ويژه، بيومكانيك ورزشي می توانند برای بورسیه شدن اقدام نمایند.

 

چند نمونه از کارنامه های قبولی های رشته علوم ورزشی
دانشگاه محل تحصیل زیست شناسی شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه پیام نور تهران واحد حسن آباد %2 %7.5 %1.3 %21.4 %49.4 %8 %42.7 21613 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

پیام نور تهران، تهران جنوب %24 %14.3 %1.2 %8.9 %59.8 %39 %42 %16 15618 تجربی، پسر، روزانه، منطقه 1
پیام نور اصفهان، شهرضا %4.8 -%2.2 %10.5 %48 %33.4 -%2.6 %24 56284 ریاضی، پسر، روزانه، منطقه 2
موسسه غیرانتفاعی ایوانکی -%0.9 %0.8 -%1.8 %8 %10.7 %6.7 -%5.3 64254 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه2

دانشگاه پیام نور ساوه %0 %0 %3.8 -%1.3 %12 %0 %6.7 41800 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه پیام نور قزوین %13.4 %14.3 %0 %0 %18.1 %44 %16 %29.4 23222 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 3

دانشگاه پیام نور قزوین %2.7 %3.9 %0 %0 %0 %29.4 %13.4 %13.4 79179 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه پیام نور تهران-لواسانات %-1.3 %5.8 %11.3 %7.8 %32 %44 %4 %38.7 37917 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 2

 

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *