معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

سه شنبه 5 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

معرفی رشته مترجمی زبان انگلیسی

کسی که می خواد وارد این رشته بشه خیلی بهتره که با زبان انگلیسی آشنایی کامل داشته باشه و بعد وارد این رشته بشه. و نباید دانشگاه رو محلی برای از صفر و از پایه شروع کردن زبان بدونه، متاسفانه خیلی از دانشجوهای تازه وارد به رشته های زبان و ادبیات انگلیسی و مترجمی زبان انگلیسی در حدی صفر کیلومترن که نمی تونن یه سخنرانی کوتاه چند دقیقه ای داشته باشن ،یا یه متن بنویسن بدون این که غلط ساختاری یا واژگانی داشته باشه.

در واقع مشکل اکثر دانشجویایی که وارد این رشته شدن، اینه که زبان انگلیسی رو نظری یاد گرفتن ینی گرامر رو به خوبی می دونن اما نمی تونن به خوبی صحبت کنن،بنابراین مجبورن طی سه ترم اول دروس پایه زبان شامل خواندن، نگارش و مکالمه رو بگذرونن و سپس وارد دروس اصلی و اختصاصی زبان و ادبیات انگلیسی بشن.

دانشجوی رشته ی مترجمی پس از تسلط کامل به زبان وارد دروس :

 اصول و روش ترجمه :”( در این درس با تئوری های ترجمه آشنا می شن و یک نگرش نظری کلی نسبت به ترجمه پیدا میکنن هم چنین در طی ترم های بعد به مرور ترجمه ی جملات کوتاه و بلند،جملات پیچیده و مرکب و بلاخره ترجمه ی متون ادبی یا متونی که محتوای سنگینی دارند رو فرا می گیرن ، و در نهایت می تونن با سرعتی مناسب و کیفیت مطلوب، ترجمه ی کتبی یا شفاهی کنن)”

یا زبان شناسی :”( زبانشناسی درباره‌ی تاریخ زبان حرف می‌زنه. این‌که چه نظریه‌هایی درباره‌ی آغاز زبان مطرح شده. این‌که چه اتفاقات فیزیولوژیکی برای انسان رخ داده که می‌تونه آواها رو در این ابعاد گسترده تولید کنه. چه اتفاقاتی توی ساختار نورونی انسان افتاده که می‌تونه عضلات تولید آواها رو کنترل کنه و مدیریت کنه. این‌که کدوم قسمت‌های مغز چه بخش‌هایی از زبان رو پشتیبانی می‌کنن. این‌که آسیب‌های زبان‌شناختی چیا هستن و اگر به کدوم بخش آسیب برسه چه عوارضی برای تولید آوا یا تولید معنا یا تولید جمله و … به همراه داره. انواع زبان‌ها رو بررسی می‌کنه. انواع دستگاه‌های آوایی رو بررسی می‌کنه. درباره‌ی ساختار گرامری زبان‌ها حرف می‌زنه. درباره‌ی نظام نشانه‌ای و دال و مدلولی حرف می‌زنه. توضیح می‌ده که چه عواملی منجر به تحولات در زبان شده. خط رو بررسی می‌کنه. به این سوال جواب می‌ده که چه نسبتی بین خط و نظام آوایی برقراره. آیا زبان گفتار با زبان نوشتار یکسان هستن یا دو زبان متفاوت هستن. این‌که ما به چی می‌گیم زبان، چی رو گویش می‌دونیم و انواع دیگه‌ی تقسیم‌بندی‌ها. انواع اشکال زبانشناسی اعم از زبانشناسی تاریخی، زبانشناسی رفتاری و … رو بررسی می‌کنه. و خیلی سرفصل‌های دیگه )”

و … می شه. هم چنین دانشجوی این گرایش باید تسلط کافی به زبان فارسی هم داشته باشه تا بتونه یه مترجم و برگردان موفق در هر دو سو باشه.(فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی).

البته صرف این که فارسی ات خوب باشه و زبانت هم خیلی خوب باشه مترجم موفقی نمی شی. بلکه باید اطلاعات کافی هم در زمینه ی ترجمه هایی که انجام میدی داشته باشی مثلا کسی که ترجمه ی فلسفی انجام می ده باید تسلط داشته باشه به متنای فلسفی تا بتونه متنای دشوار و پیچیده رو مدیریت و ترجمه کنه. در نتیجه هر دانشجویی که اطلاعات عمومی بالاتری داره مترجم موفق تری هم خواهد بود.

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:

دبیری زبان انگلیسی: در دوره کارشناسی ارشد، دانشجوی زبان انگلیسی در گرایش آموزش زبان انگلیسی به تحصیلات خودش می تونه ادامه بده. در این مقطع هر دانشجو الزاماً باید 32 واحدی که 4 واحد اون ب پایان نامه تحصیلی (رساله) هستش رو بگذرونه. گذروندن واحدهای تخصصی تدریس زبان انگلیسی (نظری، عملی) زبان شناسی و نیز روان شناسی به دانشجو یه پشتوانه ی خوب برای تدریس می ده. در دوره دکتری آموزش زبان انگلیسی، پس از پذیرفته شدن در آزمون سراسری ، هر دانشجو باید نزدیک به 35 واحد درسی رو بگذرونه. تقریباً نیمی از این واحدا مربوط به پایان نامه است.

گرایش های مختلف کارشناسی ارشد و دکتری در رشته زبان انگلیسی: فارغ التحصیلان هر یک از گرایشهای مختلف مجموعه زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی (مترجمی زبان انگلیسی، دبیری زبان انگلیسی، ادبیات انگلیسی) می تونن در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) در هر یک از گرایش های زبان شناسی، آموزش زبان انگلیسی و یا ادبیات انگلیسی ادامه تحصیل بدن.

در مقطع دکتری، امکان ادامه تحصیل در داخل کشور در گرایشهای زبان شناسی و آموزش زبان انگلیسی وجود داره.

بازار کار

 ابتدا باید بهتون بگم بر خلاف تصور عمومی که تصور می شه اونچه در دانشگاه به دانشجوهای زبان انگلیسی یاد میدن در موسسات آموزش زبان هم قابل یادگیریه  و مدارک FCE و TOEFLهیچ فرقی با مدرک دانشگاه نداره، دانشجوی زبان در دانشگاه دید تحلیل نقادانه و بهتری پیدا میکنه. اونچه در آموزشگاه یاد داده می شه صرفاً پایه ی زبانه و در حد کمال نیس.اما در دانشگاه درس ها وسیع تر هستن . برای مثال در دانشگاه نگارش در حد گسترده تری آموزش داده می شه و مهم تر این که در دانشگاه دانشجو دید خاصی نسبت به ادبیات انگلیسی و یا نقد ادبی پیدا می کنه و یا در زمینه ترجمه متن مهارت های بیشتری داره، قسمتهایی که در بیرون دانشگاه اصلاً آموزش داده نمی شن و به همین دلیل فرصت های شغلی یک لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی با یک فارغ التحصیل آموزشگاههای آزاد کاملاً متفاوته. در واقع زبان آموزشگاه عمومیه اما در دانشگاه زبان شناسی ،روش تحقیق،و روش تدریس هم آموخته می شه.

جذب شدن در صدا و سیما، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، وزارت امور خارجه و یا در سازمان ها و موسسات خصوصی که با خارج از کشور ارتباط دارن و نیازمند به مترجم هستند، موقعیت های شغلی بسیار مناسبی برای این رشته ان.

یک فارغ التحصیل مترجمی انگلیسی با شرایطی که گفتم ، یعنی تبحر کافی در زمینه ای که می خواد ترجمه کنه می تونه یه مترجم کتبی یا شفاهی موفق باشه .

دانشگاه هایی که این گرایش رو دارن :

باید بدونید که این رشته تقریبا در تمامی دانشگاه های موجود در دفترچه ی انتخاب رشته ی کنکور سراسری وجود داره، و پذیرش دانشجوی بالایی داره. اما در دانشگاه های دولتی رتبه های خیلی خوب لازمه و از طرفی با اشباع شدن این رشته بخاطر سهل الوصول بودن تحصیل در این رشته(با وجود دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور) یک رشته ی اشباع هستش و باید تلاش و پشتکار خوبی داشته باشید که دربازار کار موفق باشید

نویسنده: فاطمه عسگری زاده

مشاهده برچسب ها
 • افرا گفت:

  سلام من امسال کنکور زبان دادم رتبم ۲۵۰۰ شد برای فرهنگیان مجاز اوردم خودم به ادبیات انگلیسی علاقه دارم اما شنیدم بازار کار اشباع هست به نظرتون اگه فرهنگیان نرم پشیمون میشم؟با این رتبه برای ادبیات چه دانشگاه هایی میتونم قبول شم که ارزش رفتن داشته باشه؟

  1. مهندس امیر مهدی اسلامی مهندس امیر مهدی اسلامی گفت:

   بله در کل فرهنگیان در این بازار بیکاری قطعا خیلی ارزش دارد
   به نظر بنده علاقه خودتون رو دنبال کنید

 • ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من میخوام مترجمی زبان بخونم هدفم دانشگاه دولتی تهران بارتبه خوبی هست اما میدونید ازاینکه دراینده نتونم کارمناسب بارشتم داشته باشم نگرانم

  1. سمانه الکایی سمانه الکایی گفت:

   سلام. رشته مترجمی زبان رشته خوب و کارآمدی هست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!