معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی


معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

با شنیدن اسم این رشته یاد رشته ی مدیریت بازرگانی می افتیم و این دو از لحاظ شباهت فاصله چندانی ندارن بجز اینکه وظیفه ی این رشته در بخش بازرگانی بر روی حمل و نقل دریایی ست.

و کارشناسان این رشته علاوه بر تجارت می تونن از جاذبه های دریا هم مستفیض شن و این خودش هم فاله هم تماشا. البته منظور از کارشناس ها کسایین که به امور گمرک،  ضوابط بازرگانی بین المللی و حمل  نقل دریایی به اندازه ای احاطه دارن که می تونن در زمینه ی تجارت و یا ارائه خدمات شرکت های بازرگانی خودنمایی کنن.

تا این جا تاحدودی با چهره ی این رشته آشنا شدیم حالا می خواهیم پیرو شعار همیشگیمون بریم سراغ شفاف سازی وضعیت فعلی اشتغال این رشته و واحدهایی که باید در آن گذراند:

این روزها رنگ و بوی این رشته به خاطر آگاهی از نیازهای جامعه به مدیریت و پیشرفت های چشم گیر اخیر آن و نیاز به خودکفایی در این زمینه چشم و مشام کارگزینانمان را پر کرده و اینطور به نظر میرسه که آژیر خطر اسم افرادی رو که توان شناخت مشکلات سازمانهای دریایی,گمرکی,حمل  نقل و تجارت خارجی دارند رو تو گوش ها فریاد می زنه …

رشته مدیریت و بازرگانی دریایی و گرایشاش:

3تا گرایش داریم تو این رشته; گرایش گمرکی,گرایش بنادر و کشتیرانی و گرایش مناطق ویژه که هر سه فقط 18 واحد اختصاصی دارن .

در توضیح گرایش مناطق ویژه باید بگم این گرایش دانشجوها رو با انواع مناطق ویژه تجاری و صنعتی مرزی و دریایی از لحاظ ساختار, عملکرد, اشتغال, مالکیت, سرمایه گذاری خارجی و… آشنا می کنه. دانشجوها علل پیشرفت اقتصادی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه رو مطالعه می کنن تا بتونن راههای پیشبرد سرمایه گذاری رو در مناطق ویژه یاد بگیرن.

پذیرش دانشجو از هر سه رشته دبیرستانی تجربی ، ریاضی و انسانی صورت می گیره

چه درسهایی در این رشته تدریس میشن:

یک سری درسها که بین سه گرایش مشترک اند مثل :

روانشناسی‌کار، اقتصاد خُرد، اقتصاد کلان، اصول حسابداری، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، روش تحقیق در مدیریت، مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن، مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، پژوهش در عملیات، حسابداری صنعتی، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز و بانکداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، بازاریابی و مدیریت بازار، مدیریت مالی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، حسابرسی، زبان تخصصی، بازرگانی بین‌المللی، اصول ترابری، مدیریت استراتژیک، سیاستگذاری حمل و نقل و بازرگانی، اصول حقوق و بیمه دریایی، اقتصاد ترابری، مدیریت بین‌المللی کالا، کنوانسیون‌های بین‌المللی حمل و نقل، گمرکی و بازرگانی،‌ مدیریت پشتیبانی و توزیع.

یک سری درس ها هم که مختص هر کدوم از گرایشهاست رو هم از سازمان سنجش براتون تهیه کردم فکر میکنم برای آشنایی بهتر مفید باشه ؛

درسهای تخصصی گرایش گمرکی:

پروژه تحقیقاتی,بهره وری سازمانی,مدیریت پایانه ها,قوانین و مقررات گمرکی,مقررات عمومی صادرات و واردات, شیمی(کانی ها و فلزات),شناخت الیاف و مصنوعات آن,کانتینر و وسایل بار

درسهای تخصصی گرایش بنادر و کشتیرانی :

اصول ناوبری، اصول مهندسی دریایی، پروژه تحقیقاتی، بهره‌وری سازمانی، کانتینر و وسایل حمل‌ بار، مدیریت و تدارکات بندری، مدیریت و تدارکات کشتیرانی،‌ مدیریت فرماندهی کشتی.

درسهای تخصصی  گرایش مناطق ویژه:

پروژه تحقیقاتی، اصول، انواع و نمونه‌های مناطق ویژه،‌ تولیدی و تجاری، نمونه‌های مناطق و بنادر ویژه و مراکز بار، اصول و مبانی خصوصی‌سازی، سرمایه‌گذاری و توسعه منطقه‌ای.

دانشگاه هایی که در رشته مدیریت و بازرگانی دریایی دانشجو جذب می کنن:

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

در آخر سری می زنیم به کارنامه بعضی از قبولی های سال پیش در این رشته:

رتبه کشوری رتبه در سهمیه سهمیه درمنطقه شهر رشته قبولی کارنامه
۱۲۷۸۶ ۴۸۱۲ منطقه۲ شهرضا مدیریت وبازرگانی دریایی دنشگاه علوم وفنون دریایی

خرمشهر روزانه

ادبیات ۲۰%
عربی ۵.۴%
معارف ۳۰.۷%
زبان ۵۴.۷%
ریاضی ۱.۷%
اقتصاد ۱۱.۲%
ادبیات تخصصی ۲۱.۲%
عربی تخصصی ۲۱.۷%
تاریخ و جغرافیا ۳۶.۷%
علوم اجتماعی ۱۱.۷%
فلسفه و منطق ۱۸.۷%
روانشناسی ۱۵%
۱۵۷۶۴ ۴۷۹۶ منطقه۱ تهران مدیریت وبازرگانی دریایی دانشگاه دریانوردی وعلوم دریای چابهار
ادبیات ۶.۷%
عربی ۱.۴%
معارف ۲۲.۷%
زبان ۱۶%
ریاضی ۱۳.۴%
اقتصاد ۶۴.۵%
ادبیات تخصصی ۳.۴%
عربی تخصصی ۰%
تاریخ و جغرافیا ۲۷.۸%
علوم اجتماعی ۵%
فلسفه و منطق ۲.۷%
روانشناسی ۶۸.۴%

رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

نویسنده: سپیده حیدری

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!