معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

شنبه 16 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

رشته ی مهندسی اپتیک و لیزر یکی از شاخه های مهم و اصلی علم فیزیک است.

لیزر از علوم بارز و بسیار موفقی است که اخیراً ابداع شده و در تمامی زمینه های تکنولوژی و ساخت تجهیزات کاربردی وسیع دارد. با توجه به استفاده ی روز افزون و نیاز رو به افزایش جوامع مدرن و جوامع در حال پیشرفت، همانند کشورمان، گسترش این علم در برنامه کشور قرار گرفت. جالب است بدانید، اولین دانشگاهی که با امکانات کامل و پیشرفته، اقدام به تاسیس و پذیرش  رشته کهمدسی اپتیک درمقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کرده است، دانشگاه مالک اشتر اصفهان می باشد که هرساله تعداد زیادی مهندس و متخصص این رشته را به بازار نیاز و کار داخلی معرفی می نماید.

دروس تخصصی ،عمومی و پایه از طریق همین دانشگاه برای اولین باردر سال1378 توسط اساتید مطرح و محققین برجسته ی این رشته ، عنوان شد و در سال 1379 به تصویب و تایید وزرات علوم رسید .و برای اولین بار در سال 1380 از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو کرد. البته این دانشگاه با توجه به سیاست های آموزشی خود و تقریبا در تمامی رشته ها، فقط داوطلب مرد پذیرش میکند.

بازار کار رشته مهندسی اپتیک و لیزر چگونه است؟

می توان گفت با توجه به پیشرفت این علم در دهه های اخیر و افزایش کاربردهای آن، ایران هر ساله در قسمتی از صنایع دفاعی گرفته تا تجهیزات بیمارستانی ،احساس نیاز بیشتری به کاربرد های این رشته می کند. در نتیجه با توجه به نیاز کشور، این رشته می تواند تا چندین سال دیگر هم جای کار برای فارغ التحصیلان خود داشته باشد.

بعضی از دروس دانشگاهی رشته مهندسی اپتیک و لیزر:

دروس تخصصی ،پایه و عمومی در مقطع کارشناسی رشته ی اپتیک و لیزر:

آزمایشگاه اپتیک موجی-  آزمایشگاه اپتیک هندسی-  آزمایشگاه الکترونیک ۱-  آزمایشگاه الکترونیک ۲-  آزمایشگاه تکنیک خلاء- آزمایشگاه شیمی عمومی- آزمایشگاه طراحی رایانه‌ای لایه نازک-  آزمایشگاه فیزیک ۱-  آزمایشگاه فیزیک ۲-  آزمایشگاه لیزر ۱-  آزمایشگاه لیزر ۲-  آزمایشگاه منابع تغذیه لیزر ( این رشته یکی از پر ازمایشگاه ترین رشته های مهندسی است.)

آمار و احتمال در اپتیک-  اپتوالکترونیک- اپتیک غیرخطی ۱-  اپتیک فوریه-  اپتیک لایه‌های نازک-  اپتیک موجی-  اپتیک هندسی- اسپکتروسکوپی لیزری-  اصول طراحی دستگاههای اپتیکی-  الکترومغناطیس ۱-  الکترومغناطیس ۲-  الکترونیک ۱-الکترونیک ۲- ایمنی لیزر-  پردازش نوری علائم و تصاویر …

دانشگاه های در حال پذیرش :

 • دانشگاه صنعتی مالک اشتر
 • دانشگاه ولیعصر(عج )
 • دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • دانشگاه آزاد اسلامی شبستر-گرایش اپتو الکترونیک
 • دانشگاه صنعتی ارومیه
 • دانشگاه بناب
 • دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران
 • دانشگاه آزاد اسلامی بناب
 • دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا
 • دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان
 • دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت
 • دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد
 • دانشگاه آزاد اسلامی آشتیان
 • دانشگاه آزاد اسلامی تویسرکان
 • دانشگاه آزاد اسلامی استهبان

توجه:این دانشگاهها چند سالی است که اقدام به پذیرش داتشجو در این رشته می کنند  و ممکن است دانشگاه های دیگری نیز امسال به این لیست اضافه شوند.

تحصیل در مقاطع بالاتر:

تحصیل در مقاطع بالاتر این رشته  در سطح  کارشناسی ارشد، با نام مهندسی الکترواپتیک است که خود  در سه گرایش اپتو الکترونیک، اپتیک و لیزر می باشد. این تقسیم بندی با هدف آموزش مبانی اولیه و  علمی و کاربردی ابزارآلات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری و تعریف بازار کاری ملموس تر برای دانشجویان، تدوین شده است. هدف پذیرش دانشجو درمقاطع بالاتر تربیت  نیروهای متخصصی است که بتوانند تحقیقات  و پژوهش های مستقلی را  در صنعت و مراکز تحقیقاتی کشور را برعهده بگیرند و قادر باشند با پیشرفت فناوری های روز دنیا، صنعت داخلی کشور  را نیز به روزنگهدارند تا کشورمان در میان دیگر کشورهای پیشرفته حرفی از تکنولوژی برای گفتن داشته باشد.

حرف من در زمینه انتخاب این رشته چیست؟

شاید ازدوستان و اقوامتان کسی باشد که این رشته را خوانده باشد و حتی ممکن است در مقاطع بالاتری هم ادامه داده باشد، اما وقتی شما از وی می پرسید که به اصطلاح “این رشته به دردبخور هست برام؟ و بازار کار خوبی اونجوریکه مسئولین آموزشی میگن داره یا خیر؟” ، در جواب دریافت میکنید که خیر بهتره این رشته رو انتخاب نکنی و…

اما واقعیت چیه و چرا هروقت که میخاییم از تحصلیکرده ی این گونه رشته ها بپرسیم که اوضاع بازار کار این رشته چطوره، همه میگن زیاد جالب نیست و بازم حرفای مأیوس کننده و انرژی های منفی زده میشه؟ که باعث میشه دید شما به اینچنین رشته هایی منفی نگاه کنید و خودتونو مقید می کنید به اینکه “آره واقعا این رشته بدرد نمیخوره” و…  اما دوستان عزیز:

اولاً که اینو خوب بدونید که هیچکس به اندازه ی خود شما دلش واسه خودتون نمیسوزه. دوماً اینکه این رشته درسته که یک رشته ی دانشگاهی جدید در کشور هست و شاید بعضی دانشگاهها هنوز فارغ التحصیلان زیادی در این رشته نداشته باشند ولی باز هم دلیل نمیشه که  نیروی علمی آموزشی قوی در دانشگاه ها  نداره. اصلاً اینطور نیست بچه ها.

انتخاب اساتید و هیات علمی، با گزینش ها و ارزیابی های اصولی و غیر قابل انکار همیشه در حال انجام هست. و بعد از اون این علاقه و اشتیاق شما به این رشته و یا هر رشته ی دیگه ای هست که باعث میشه شما در رشته ی تحصیلیتون پیشرفت کنید و درجا نزنید. و اول از همه هدف خود رو شناسایی کنید تا بتونید انتخاب رشته ی رضایت مندی داشته باشید.

در اینجا لیست تعدادی از قبولی های کنکور 94 این رشته آمده است:

نام دانشگاه رتبه ی قبولی در مناطق 1و2و3 ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
صنعتی مالک اشتر –شاهین شهراصفهان 4722تا6609 17.4% 25.4% 46.7 43.4% 14.9% 37.8% 16.2%
شهید باهنر کرمان 10901تا11346 32% 36% 46.7% 42.7% 25.2% 14.1% 2.9%
صنعتی مالک اشتر –شاهین شهراصفهان-نوبت دوم 11542 33.4% 22.7% 45.4% 12% 8% 14.1% 29%
صنعتی ارومیه 13532 8% 19% 79% 9% 10% 22% 15%
صنعتی ارومیه-شبانه 9074تا18221 29.6% 30.8% 75% 50% 0% 15% 6%
صنعتی بناب 8174تا20436 39% 22% 58% 18% 4% 6% 15%

نویسنده: سارا علیزاده

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!