معرفی رشته مهندسی ایمنی

شنبه 16 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته مهندسی ایمنی

معرفی رشته مهندسی ایمنی

در رشته های فنی و مهندسی منظور از مهندس و یا کارشناس ایمنی، شخصی است که بتواند با استفاده از فنون مهندسی، تدابیر امن و ویژه ای را در مقابل با انواع خطرات و صدمات، جهت پیاده سازی در فضاهای کاری و کارگاههای صنعتی ،اعمال نماید. با توجه به رشد و شتاب صنعت در کشورمان در طی سالهای گذشته و همچنین برنامه ریزی برای  توسعه ی هدفمند این فعالیت و همچنین تولید قطعات و ابزار آلات صنعتی به دست نیروهای بومی، رشته ی مهندسی ایمنی در کشور ایجاد شده است.

مهندسی ایمنی ادغام شده از سه رشته ی بهداشت حرفه‌ای ،‌ مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع است که بیشتر سعی دارد به سمت صنعتی شدن جهت گیری داشته باشد. تلاش متخصصان این رشته همواره ایجاد بستر کاری امن و به حداقل رساندن آسیب ها در فضای کاری است( هم به نیروی انسانی و هم به تجهیزات و امکانات).

در کارگاه ها و شرکت های صنعتی، با وجود ماشین آلات ،ابزار و ربات های دقیق صنعتی، همیشه  کارگران در معرض خطرات گوناگون این فضا ها قرار دارند، با پیشرفت های تکنولوژی در زمینه ی صنعت و افزایش کاربرد ماشین آلات در خط تولید شرکت ها ، احتمال بروز صدمات برای شاغلین افزایش می یابد. مهندسی ایمنی دانشی  است که در پیشگیری از بروز حوادث در فضای کار به یاری افراد می شتابد و همواره تلاش دارد که در راستای حفاظت از افراد و حراست از تجهیزات و سرمایه گام بردارد .

رشته ی مهندسی ایمنی برای اولین بار در سال 1370 در دانشکده ی صنعتی نفت و پتروشیمی  شهید تندگویان آبادان ارائه شد.  وزارت علوم آن را شاخه ای از مهندسی شیمی محسوب کرد. مقطع  كارشناسی مهندسی ایمنی، به دو گرایش اصلی تقسیم می شود، مهندسی شیمی- بازرسی فنی   و مهندسی شیمی- ایمنی و حفاظت.

دروس دانشگاهی و تخصصی رشته مهندسی ایمنی به شرح زیر میباشد:

مکانیک سیالات –  جمع‌آوری و دفع فاضلابهای صنعتی –  مهندسی احتراق –  گازرسانی –  اعلام و اطفا حریق –  ایمنی در برق –  سم‌شناسی صنعتی –  ایمنی ساختمان و معدن –  ارگونومی –  تهویه صنعتی- دیگ ها و ظروف تحت‌ فشار- روشهای تولید 1و 2-  ایمنی در کشاورزی – روانشناسی صنعتی – عوامل شیمیایی محیط کار – اصول بهداشت محیط – بیماری های شغلی – حفاظت صنعتی – ایمنی بالابرها – تحقیق در عملیات – ترمودینامیک و انتقال حرارت – عوامل فیزیکی محیط کار – اصول مدیریت ایمنی – ارزیابی کار و زمان و طرح ریزی واحد های صنعتی.

دانشجویان فارغ التحصیل بعد از پایان مقطع کارشناسی دارای توانایی ها زیر خواهند بود:

  • آشنایی و تسلط كامل به تمامی  استاندارد های ایمنی كه در طراحی ، ساخت و كار با دستگاههای صنعتی، از جمله دستگاه های مهم و حیاتی در  نفت و گاز و پتروشیمی بكار می رود و همچنین شرایط ایمنی در ساخت واحد های مهم صنعتی در ایران.
  • آشنایی كامل به استانداردهای حفاظت محیط زیست از نظر آلودگی های آب و هوا و محیط كار و محیط زیست و اطلاع از این استاندارد ها در ایران و توانایی پیاده سازی و اجرای آن در محیط کار.

و…

نمونه درصدهای قبولی تعدادی از داوطلبین کنکور 94 در زیر آمده است:

نام دانشگاه رتبه ی قبولی در مناطق 1و2و3 ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
دانشگاه صنعت نفت آبادان-بازرسی فنی 716تا 2698 37% 78% 70% 60% 30% 33% 21%
دانشگاه صنعت نفت آبادان-حفاظت فنی 736تا 4560 48% 53% 36% 76% 45% 44% 2.9%
مرکز آموزش عالی لامرد-

حفاظت فني

 

19673 1.4% 32% 36% %4 1.3% 8.9% 13.4%
مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین-

بازرسي فني

 

14753تا 36032 14.7% 2.7% 56% 5.4% 8.7% 12.6% 8.6%
مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

بازرسي فني–نوبت دوم

 

24201تا 39190 21.4% 8% 34% 23% 14% 3% 14%

نویسنده: سارا علیزاده

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!