معرفی رشته مهندسی حمل و نقل ریلی

شنبه 16 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته مهندسی حمل و نقل ریلی

معرفی رشته مهندسی حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی برای توسعه و رونق هر کشوری جزو ابزارهای ضروری و لازم اقدامات سازندگی آن کشور است. و در واقع جهت توسعه و مدیریت پروژه های زیرساختی ، رشته ی حمل و نقل ریلی در دانشگاه ها تاسیس شد. هدف اول از ایجاد این رشته در دانشگاه ها در درجه ی اول همگام شدن با صنعت روز دنیا  و کم کردن فاصله های پیشرفت کشورمان با دیگر کشورهای بزرگ صنعتی دنیاست.

رشته ی مهندسی حمل و نقل ریلی از نظر تشابه دروس رشته  و فعالیت، نزدیک به رشته ی صنایع است  و شاید بتوان گفت این رشته کاربرد صنایع در حمل و نقل است. به همین دلیل در برخی دروس تخصصی نیز با هم مشترک هستند. مهندس حمل و نقل ریلی بیشتر در زمینه ی ساخت و پیاده سازی مسیرهای ریلی کشور با استفاده از امکانات راه آهن میپردازد. در واقع فعالیت های یک مهندس حمل و نقل ریلی به دو قسمت قبل از طراحی مسیرهای خط راه آهن و بعد از پیاده سازی آن می باشد.

در مرحله اول تعداد مسافرین و کالاهایی را که در هر مسیری  جابجا میشوند و به صرفه بودن و به حداقل رسانیدن تاسیس خطوط راه آهن را بررسی و ارزیابی می کند. در مرحله بعد نیز برنامه ی  حرکت قطارها انجام می شود تا  تاخیرها و هزینه ها به حداقل ممکن برسد.

ریاضی و فیزیک دو درسی هستند که در تمامی شاخه های مهندسی اهمیت بسیاری دارند و در رشته ی حمل و نقل ریلی نیز به این صورت است. تسلط به زبان انگلیسی و هم چنین کار با رایانه از دیگر ملزومات اولیه و جدایی ناپذیر در تمامی رشته های مهندسی است و کمک می کند مهندس این رشته هم سریعاً وارد بازار کار شود. دانشجوی این رشته باید توانایی و جذبه ی مدیریت خوبی داشته باشد و همچنین دارای روابط عمومی بالایی باشد تا بتواند با ایجاد خلاقیت در بین کارکنان خویش ،سریعتر به اهداف پروژه ها دست یابد.به کارهای اجرایی در جاهای صعب العبور، بیابان ها و دیگر مناطقی که شاید تا ساعت ها زیر نورخورشید باشد، علاقه مند بوده و خود را با هر شرایطی سازگاری دهد. مهندس این رشته باید فردی مقاوم،سخت کوش و مصمم به اجرای پروژه ها باشد.

در برخی صنایع و رشته ها اصول پیشرفت و ارتقای سطح کاری بر مبانی تکنولوژی ها پیش میرود ولی در رشته ی مهندسی حمل و نقل ریلی این اصول بر مبنای روابط انسانی است تا تکنولوژی. از این رو دانشجوی این رشته ناخواسته  و به دلیل ماهیت رشته ی تحصیلی خود وارد بحث انسان شناسی و جامعه شناسی میشود. و در این حوزه هم تجربه کسب میکند.

برای اولین بار در ایران و خاورمیانه  در سال  76 رشته ی مهندسی حمل و نقل ریلی در  دانشگاه علم و صنعت ایران تاسیس شد و تا به الان اولین  و مهمترین قطب اصلی مهندسی حمل و نقل ریلی در خاورمیانه است.

حمل و نقل از دیرباز و به شکل ها و روش های قدیمی بوده است و اکنون وارد پیشرفت های جدیدی شده است و این نشان میدهد که علوم پایدار با گذر زمان از بین نمی روند بلکه روز به روز پیشرفت می کنند و موشکافانه وسیع می شوند.

پیشرفت در صنعت حمل و نقل بر اقتصاد و فرهنگ اجتماعی یک کشور بسیار تاثیر گذار است و در این بین حمل و نقل ریلی بر دیگر روش ها برتری های ویژه و منحصر بفردی دارد. این پیشرفت در بین کشورهای صنعتی و نیمه صنعتی تا حدی بوده است که دیگر این کشورها ، تمامی برنامه های صنعتی و علمی خود را در جهت همسو شدن با حمل و نقل ریلی برنامه ریزی وپیاده سازی می کنند.

دروس اصلی و تخصصی:

– مبانی‌ مهندسی‌ برق- مبانی‌ ارتباطات‌ و علائم‌ الکتریکی‌- استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌- اصول‌ مدیریت‌ و تئوری‌ سازمان‌ – مبانی‌ زیرسازی‌ و روسازی‌ راه‌آهن‌- طرح‌ هندسی‌ خط‌- اصول‌ حسابداری‌ و هزینه‌یابی‌- اصول‌ شبیه‌سازی‌- نقشه‌کشی‌ صنعتی‌ – تئوری‌ احتمالات‌ و کاربرد آن‌- تحلیل‌ سیستم‌ها- آمار مهندسی‌ – تحقیق‌ در عملیات‌- ارزیابی‌ کار و زمان‌- مهندسی‌ فاکتورهای‌ انسانی‌- مقررات‌ عمومی‌ حرکت- طرح‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ و کنترل‌ مدیریت- اقتصاد عمومی- اقتصاد مهندسی‌- برنامه‌ریزی‌ حمل‌ و نقل- تئوری‌ رفتاری‌ لکوموتیو و واگن‌- تئوری‌ حرکت‌ قطارها- تعرفه‌ و بازرگانی‌ راه‌آهن‌- سیستم‌های‌ تخلیه‌ و بارگیری‌ – روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ حرکت‌ قطارها- طراحی‌ ایستگاه‌ها و خطوط‌ صنعتی‌- بررسی‌ فنی‌ و اقتصادی‌ انتخاب‌ مسیر.

نمونه درصدهای قبولی تعدادی از داوطلبین کنکور 94 در زیر آمده است:

نام دانشگاه رتبه ی قبولی در مناطق 1و2و3 ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
علم و صنعت ایران 3558تا26719 58% 84% 66% 94% 38% 52% 14%
دانشگاه اصفهان 10610تا27243 16% 58% 49% 38% 33% 23% 16%
صنعتی کرمانشاه 14474تا54506 22% 24% 18% 62% 5% 6% 0%

نویسنده: سارا علیزاده

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!