معرفی رشته مهندسی شهرسازی

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

تا حالا شده وقتی از کنار یه شهری عبور می کنید از چینش ساختمان ها، راه های ارتباطی، فضای داخلی و… یک شهر خوشتون بیاد؟

میدونید که زیبایی یک شهر چقدر بر روحیه و سلامتی روانی ساکنینش تاثیر میذاره؟

میدونی که امروزه یکی از دلائلی که باعث میشه ماها اینقدر عصبی و کم تحمل باشیم اینه که در شهرهایی زندگی میکنیم که زیاد به زیباییشون توجه نشده است؟

میگن که تا سال ۱۴۰۰ هجری شمسی جمعیت كشور ما به ۱۲۰ میلیون نفر خواهد رسید كه ۸۰ درصد این ۱۲۰ میلیون نفر در شهرها ساكن میشن. یعنی كمتر از ۴ سال دیگر كشور ایران حدود ۹۶ میلیون شهرنشین خواهد داشت؛ خوب ما این همه آدم شهر نشین داریم اما نمی دونیم چجوری توی یه شهر جاشون بدیم و مدیریتشون کنیم و ­چجوری امنیت و آسایششون رو فراهم کنیم!

اینجاست که ما به اهمیت یه رشته با حال به اسم “مهندسی شهر سازی” پی می بریم.

اولین شهر ساز شخصی به نام “هیپوداموس” بود که تقریبا ۴۸۰ سال قبل میلاد زندگی می­کرد. این آقا پایه گذار اصولی علمی و منطقی، برای شهر سازی بود. هیپوداموس معتقد بود که باید هر شهر چندین محله داشته باشه و ساکنین هر محله در آسایش و امنیت کامل باشند . از هیپوداموس تا قرن نوزدهم این اصول زیاد مدنظر قرار داده نمی شد، تا اینکه در قرن نوزدهم به علت گسترش شهر نشینی، بشر به این فکر افتاد که برای تاسیس و گسترش شهرها نیاز به قوانینی دارد تا در آینده با مشکل روبرو نشود و این به معنای دوباره جان گرفتن رشته مهمی به نام “مهندسی شهر سازی ” شد.

مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسریه که داوطلبین در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تونن انتخابش کنن.

در پنجاه سال گذشته خیلی این رشته طرفدار پیدا کرده و کلی دانشگاه و دانشکده در کل دنیا این رشته رو با کمال میل در لیست رشته های موجود خودشون آوردنJ مخصوصاً از وقتی که فهمیدن اطلاعات ین رشته منجر به حل بسیاری از مشکلات شهر سازی میشه!

کشور ما هم که تا دلتون  بخواد نیاز به مهندسین شهر سازی داره و درست به همین دلیله که خیلی از دانشگاه­ها و مراکز آموزشی رشته ای به نام مهندسی شهر سازی رو دارن.

برای ساختن یک ساختمان فقط مهندسین معماری کفایت می کنند، اما مسائل مربوط به شهر و مؤلفه های آن به دیدی جامع و کلان نیاز داره. اگر بخواهیم منطقی هم نگاه کنیم شهرداران ما نیز باید این رشته رو تا جایی که امکان داره فرا بگیرند چون وظیفه اصلی شهرداران ایجاد و توسعه شهری بدون هیچ دغدغه و مشکل می­باشد.

برای یه شهر نه تنها به بحث معماری و ساختمان هاش باید توجه کرد، بلکه باید مسائل مهمی چون ترافیک، حمل و نقل، عمران،  آمار، روان شناسی، اقتصاد، مدیریت و… رو هم مدنظر داشت؛ پس این رشته را میتوان ترکیبی از چندین رشته دانست؛

 

توانمندی و ویژگی های لازم  رشته مهندسی شهرسازی

دانشجوی رشته شهرسازی باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشه و در دانشگاه نیز به این اطلاعات عمق و وسعت بیشتری ببخشد، یعنی اهل فکر کردن و تحلیل باشد. رشته شهرسازی نیاز به مطالعه ی زیاد، کارهای فیزیکی گسترده و برداشت های میدانی بسیاری دارد و به همین دلیل دانشجو باید وقت زیادی را به رشتش اختصاص بدهد. باید قدرت تحلیل بالایی داشته و در طراحی زبردست باشد. دانشجوی این رشته باید زیبا شناسی هم یاد بگیرد و با طراحی و مفاهیم هنری مثل روان شناسی رنگ ها آشنا باشد و در عین حال به مفاهیم تکنیکی و اصول فنی کار مثل نقشه برداری، رسم فنی، پرسپکتیو، هندسه ی فضایی ، مدل سازی، ریاضی و مسایل انسانی و علاقه مند باشد. هم چنین باید در ریاضیات به ویژه آمار مسلط باشد، چون جمع آوری و تحلیل اطلاعات تحقیقات این رشته، نیاز به آمار و تحلیل آماری دارد. این روزا آشنایی با کامپیوتر و تسلط بر زبان انگلیسی در موفقیت یک دانشجو میتواند خیلی تاثیر بگذارد، پس از این دو مفهوم غافل نمونید.

اگر می خواهید در شغل مهندسی شهرسازی موفق باشید و به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی شهرسازی پیدا کنید، یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی شهرسازی مانند CityEngine، Auto Cad،  GeoShow3D و دیگر نرم افزار ها یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

در سطح کارشناسی از دانشجوی شهرسازی انتظار می رود که دید هندسی و درک فضا داشته باشد و بتواند در طراحی، فضا را به صورت دو بعدی و سه بعدی تصویر کند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد طراحی شهری، باید در طراحی توانا باشند و به همین دلیل است که در مقطع کارشناسی ارشد ازشون آزمون طراحی گرفته میشه!

بازم لازمه این پیشنهاد دوستانه رو به شما بدم که در طی تحصیل در این  رشته، باید کارهای تحقیقاتی و عملی بسیاری انجام بدین.

 

دروس  رشته مهندسی شهرسازی

دروس این رشته در کل چهار سال تحصیلی عبارتند از:

درآمدی‌ بر شهرشناسی‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، درك‌ و بیان‌ محیط‌ شهری‌، مبانی‌ جغرافیا، مبانی‌ اقتصاد، بوم‌شناسی‌ طبیعی‌ و انسانی‌، كاربرد ریاضیات‌ در شهرسازی‌، كارگاه‌ بیان‌ تصویری‌، كاربرد هندسه‌ در شهرسازی‌ ، زبان‌ تخصصی‌، كاربرد نقشه‌برداری‌، كاربرد رایانه‌ در شهرسازی‌، تاریخ‌ و فرهنگ‌ شهرنشینی‌ جهان‌، تاریخ‌ و فرهنگ‌ شهرنشینی‌ ایران‌، آشنایی‌ با مبانی‌ معماری‌ وساختمان‌، مبانی‌ مهندسی‌ شبكه‌ حمل‌ و نقل‌، كارگاه‌ مهندسی‌ شبكه‌ حمل‌ و نقل‌‌، مبانی‌ مهندسی‌ تأسیسات‌ شهری‌، كارگاه‌ مهندسی‌ تأسیسات‌ شهری‌، طراحی‌ و كاربرد نظام‌ اطلاعات‌ ، آمار و روش‌های‌ كمی‌ در شهرسازی‌ ، آشنایی‌ با مصالح‌ و ساخت‌ ، جغرافیای‌ شهری‌ ، جامعه‌شناسی‌ شهری‌ ، اقتصاد شهری‌ ، كارگاه‌ مطالعات‌ شهری‌، حقوق‌ و قوانین‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ شهری‌ ،مبانی‌ و روش‌های‌ طراحی‌ شهری‌ ، كارگاه‌ برنامه‌ریزی‌ شهری‌ (كاربری‌ زمین‌)، كارگاه‌ طراحی‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ مسكن‌ ، كارگاه‌ برنامه‌ریزی‌ مسكن‌، مدیریت‌ و سازمان‌ اجرایی‌ شهری‌ ، كارگاه‌ طرح‌های‌ اجرایی‌ ، شناخت‌ فضاهای‌ شهری‌ ایران‌ ، روش‌ تحقیق‌ در شهرسازی‌ ، كارگاه‌ آماده‌ سازی‌ زمین‌، كارگاه‌ برداشت‌ كاربری‌ ، طرح‌ نهایی‌.

 

فعالیت های مهندسین شهر سازی:

برنامه‌ریزی‌ شهری‌، برنامه‌ریزی‌ حمل و نقل، برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی، برنامه‌ریزی‌ شبکه‌های‌ زیرساختی‌ مثل‌ آب‌، برق‌ و تلفن، طراحی‌ شهری‌، برنامه‌ریزی‌ محیط‌ زیست‌، مدیریت شهری و برنامه ریزی زمین و مسکن

 

ادامه تحصیل:

این رشته در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. فقط باید به این نکته توجه کرد که برای مقطع دکترا فقط امکان پذیرش در دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی وجود دارد.

 

بورسیه و تحصیل در خارج از کشور:

متقاضیان این رشته می توانند توسط دانشگاه های خارج از کشور نیز پذیرش شده، زیرا این رشته یکی از رشته های پرطرفدار در داخل و خارج از کشورمان محسوب می شود.

مهندسی شهرسازی یکی از رشته های جوان محسوب میشه و به علت جدید بودن در آینده بازار کار خوبی خواهد داشت.

 

بازار کار فارغ التحصیلان  رشته مهندسی شهرسازی

مهندسین شهر سازی در بسیاری از زمینه ها می توانند به فعالیت بپردازند، البته برای بیشتر این فعالیت ها، نیاز به دریافت پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی می باشد.  مهندس شهرسازی می تواند در سازمان­های وابسته به مسائل سکونتی و شهری از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، استانداری­ها، بنیاد مسکن، شهرداری­های مناطق و نواحی شهری و سازمان­های وابسته به آنها مانند دفاتر نوسازی بافت­های فرسوده، سازمان نوسازی، سازمان زیباسازی شهری و سازمانهای پیشگیری از مدیریت بحران استخدام شوند. در صورت داشتن سرمایه، تجربه و سایر شرایط لازم، مهندس شهرسازی می تواند به طور مستقل به تاسیس شرکت مهندسی مشاور شهرسازی بپردازد و در بخش خصوصی مشغول به کار شوند. هم چنین با موفقیت در آزمون مربوطه می تواند به عنوان کارشناس رسمی دادگستری به حل پرونده های مرتبط به حوزه کاری خود یعنی انجام امور مربوط به شهر سازی بپردازد.

از آنجا که شهر نشینی پدیده ای رو به رشد می باشد، لذا لزوم بکارگیری متخصصان شهرسازی جهت برنامه ریزی، طراحی و اجرای پروژه های مربوط به این حوزه روز به روز بیشتر شده و در نتیجه نیاز به این افراد در بازار کار بیشتر می­شود.

 

دانشگاه هایی که در  رشته مهندسی شهرسازی پذیرش دارند:

دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شیراز، دانشگاه مازندران(بابلسر)،دانشگاه امام خمینی قزوین، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه هنر(کرج)، دانشگاه کردستان، دانشگاه گیلان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه یزد، دانشگاه سمنان، دانشگاه بجنورد و…

در رشته مهندسی شهر سازی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

 

کارنامه بعضی از قبولی های سال ۹۴ در  رشته مهندسی شهرسازی

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه تهران %۴۸٫۶ %۴۷٫۵ %۲۵٫۴ %۴۵٫۴ %۸۴ %۸۵٫۴ %۴۲٫۷ ۱۴۳۹ ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه ۱

دانشگاه

تهران

%۱۲٫۴ %۳۸٫۶ %۳۴ %۶۵٫۴ %۶۶٫۷ %۷۷٫۴ %۵۴٫۷ ۳۸۰۰ ریاضی، دختر، روزانه، منطقه ۲
دانشگاه سمنان %۲۳٫۹ %۳۴٫۹ %۱۰٫۵ %۳۸٫۷ %۶۹٫۴ %۲۸ %۴۴ ۴۲۸۸ ریاضی، پسر، روزانه، منطقه ۲
دانشگاه کردستان %۱۸٫۱ %۲۸٫۸ %۱۶ %۵۴٫۷ %۲۸ %۳۲ ۳۵۳۵ ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه ۳

دانشگاه  ارومیه %۲۲٫۹ %۱۱٫۲ %۱۰٫۷ %۱۰٫۷ %۷۰٫۷ %۱۴٫۷ %۲۹٫۴ ۸۲۴۵ ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه ۲

دانشگاه بجنورد %۸٫۶ %-۱٫۴ %۱۲٫۴ %۳۴٫۷ %۴۱٫۴ %۱۷٫۴ %۲۱٫۴ ۱۷۳۴۳ ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه ۱

دانشگاه پیام نور زنجان %۲٫۹ %۵٫۶ %۱۳٫۴ %۱۶ %۱۰٫۷ ۷۶۱۲۸ ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه ۲

 

رشته مهندسی شهرسازی

نویسنده: فهیمه شریفی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: