معرفی رشته مهندسی هوافضا

جمعه 15 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته مهندسی هوافضا

معرفی رشته مهندسی هوافضا

مهندسی‌ هوا فضا مجموعه ‌ای‌ از علوم‌ و توانایی ‌های‌ علمی‌ و عملی‌ در زمینه‌ تحلیل‌، طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ پرنده‌ نظیر هواپیما ها، بالگرد ها، گلایدرها، موشک‌ ها و ماهواره‌ هاست‌. این‌ رشته‌ بر چهار پایه‌ آئرودینامیک‌ ، جلوبرندگی‌ ، مکانیک‌ پرواز و سازه‌ های‌ هوافضایی‌ استواره‌. که در این میان آئرودینامیک به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیرو ها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده میپردازه و مهندس هوافضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌ های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیکی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه رو فراهم میکنه.

گرایش های رشته مهندسی هوا فضا در مقطع کارشناسی:

رشته مهندسی هوا فضا دارای پنج گرایش هست که عبارتن از:

آیرودینامیك: به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از اون بر روی جسم پرنده میپردازه و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌ های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیكی امكان بررسی پایداری و طراحی سازه رو فراهم میکنه.

جلوبرندگی: به مطالعه و بررسی سیستم‌ های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی ، توربینی ، راكت‌ ها و نحوه تولید نیروی رانش در اون ها میپردازه.

مكانیك پرواز: به مطالعه و بررسی رفتار و حركات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیكی ، هندسی و وزنی میپردازه و در واقع علم مكانیک پرواز از «عملكرد» تشكیل میشه و «عملكرد» به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت‌ های مختلف و پایداری و كنترل وسایل پرنده میپردازه.

سازه‌ های هوافضایی: به مطالعه و بررسی سازه‌ های هواپیما و دیگر وسایل پرنده میپردازه و هدف اون طراحی سازه‌ هایی هست كه علاوه بر استحكام كافی در برابر بارهای آئرودینامیكی و سایر بارهای استاتیكی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممكن رو هم داشته باشن.

هواکشسانی: هواکشسانی یا آیرو الاستیسیته برهمکنش نیروهای هواسرشی و نرمش سازه ای است که میتونه باعث اهتزاز واگرایی بشه.

درس های رشته مهندسی هوا فضا:

درس های رشته مهندسی هوا فضا در مقطع كارشناسی در مجموع شامل 140 واحد هست كه در 5 گروه دروس عمومی، دروس پايه، دروس اصلی، دروس تخصصی و دروس كارگاهی، كارآموزی و پروژه ارائه میشه. در سطح دروس پايه و اصلی رشته مهندسی هوا فضا داشته و شامل واحدهايی در زمينه‌ های رياضيات عمومی و مهندسی، فيزيك، كامپيوتر، محاسبات عددی، معادلات ديفرانسيل، استاتيك ، ديناميك، مقاومت مصالح، نقشه كشی صنعتی، مكانيك سيالات، ترموديناميك كنترل اتومانيك، ارتعاشات، انتقال حرارت، توربو ماشين‌ ها، طراحي اجزا و آزمايشگاه‌ های مربوطه هست. واحد های تخصصی اين رشته شامل درس های  آئروديناميك، دروسمكانيك پرواز، جلو برنده ها، درس های طراحی هواپيما، سازه‌ های هوايی، اصول راكت ها، آئروالاستيسيته، مكانيك مدارهای فضايی و كارگاه‌ های تخصصی بال و بدنه و سيستم‌ های هواپيما هست.

دانشگاه هایی که رشته مهندسی هوا فضا را تدریس میکنند:

رشته ی مهندسی هوا فضا در مقطع کارشناسی در بعضی از دانشگاه های کشور، ازجمله دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، ، خواجه نصیر الدین طوسی، صنعتی مالک اشتر، صنعتی ارومیه، مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا، پیام نور البرز، پیام نور خراسان رضوی، پیام نور اصفهان و پیام نور فارس تدریس میشه.

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی:

امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در گرایش های «جلوبرندگی ، مکانیک پرواز، سازه‌ های هوایی ، آیرودینامیک ، هوافضا» وجود داره.

فرصت های شغلی:

داشتن مهارت و تخصص از مهم ترین عوامل موفقیت شغلی محسوب میشه. امروزه تعداد فارغ التحصیل های دانشگاهی افزایش زیادی یافته ولی تعداد افرادی که در حوزه تخصصی خود مهارت و تخصص خوبی داشته باشن، بسیار کم هست. به عبارتی حتی در شرایط فعلی بازارکار نامناسب کشور، مهندس هوا فضایی که با علاقه وارد این حوزه شده و مهارت و تخصص خوب و مناسبی کسب کرده است، به راحتی میتونه موقعیت های شغلی بسیار مناسب همراه با درآمدی عالی رو پیدا کنه.

فارغ­‌ التحصیل ها و دانش‌آموخته های رشته­‌ ی مهندسی هوا فضا دانش­‌ های لازم در زمینه‌ ی آیرودینامیک، مکانیک پرواز، پیشرانش و سازه‌ ها و نیز طراحی و ساخت اجسام پرنده مانند هواپیما رو بدست میارن. یک مهندس هوا فضا، افزون بر قابلیت­‌ های گفته شده، توانایی کار بر روی آیرودینامیک خودرو، سازه‌ های زمینی و دریایی، و نیز توربوماشین­‌ها رو داره.

بخش پژوهش عملیاتی، موسسات آموزشی، مدیریت حمل و نقل و ترابری، عملیات نیروگاهی، عملیات تأسیسات گازی و نفتی و صنایع خودرو، چند نمونه از مواردی هستن که از تخصص فارغ‌ التحصیل های مهندسی هوا فضا استفاده میکنن.

محل کار شما به عنوان یک مهندس هوا فضا در دفتر کاری یا در کارخانه هست. اگرچه امروزه در مقایسه با قبل، مهندس های هوا فضا زمان زیادی را در دفاتر کاری می گذرونن چون بیشتر کارهای طراحی، مدلسازی، آزمایش ها، ارزیابی و آموزش رو با کمک برنامه ها و نرم افزارهای شبیه ساز کامپیوتری انجام میدن.  البته گاهی برای بازرسی یا تست هواپیما ها در محل های مختلف، باید در سفرهای کاری باشید.

با چه رتبه و درصد هایی میتوان در رشته ی مهندسی هوا فضا قبول شد؟

در جدول زیر کارنامه ی داوطلب های قبول شده در رشته ی مهندسی هوا فضا در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده.

شیمی فیزیک ریاضی معارف زبان عربی ادبیات رتبه کشوری
58.1 48.9 44.5 100 84 84 68 937 دانشگاه صنعتی شریف
61 70.4 56.8 94.7 73.4 74.7 52 2252 دانشگاه صنعتی امیرکبیر
7.7 45.2 42 68 100 77.4 45.4 3524 دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
18.1 17.8 3.8 45.4 50.7 21.4 37.4 20088 دانشگاه صنعتی ارومیه
8.6 20.8 2.5 30.7 70.7 30.7 22.7 33187 مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا

نویسنده: فاطمه گلپلیچی

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!