معرفی رشته مهندسی هوانوردی

چهارشنبه 6 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

معرفی رشته مهندسی هوانوردی

معرفی رشته مهندسی هوانوردی

دوستان خوبم رشته مهندسی هوانوردی  در واقع رشته ای است برای یادگیری علم پرواز. در تعریف کلی این رشته باید گفت:

مهندس این رشته در مورد طراحی، توسعه، تحلیل، ساخت ، نگهداری،استفاده و عملیات ایمنی آن و کنترل پرواز و تعمیرات و…. مطالعه می کند و توانایی لازم را کسب می کنند.

این رشته تنوع بسیار بالایی در گرایش های خود دارد و برای علاقمندان به صنعت هوایی و پرواز یک رشته منحصر بفرد محسوب می شود. پس اگر از علاقمندان به این رشته هستید باید در دروس پایه مثل ریاضی  فیزیک توانایی بالایی داشته باشید.

مهندسی هوانوردی از آن دست مهندسی هایی است که در کشور نیاز زیادی به نیروهای تربیت شده در این رشته وجود دارد. بنابراین متخصصین این رشته کمتر از نظر شغلی دچار دغدغه و نگرانی هستند.

مقاطع و گرایش ها

گرایش های مهندسی هوانوردی در مقطع کارشناسی ارشد در سه رشته زیر است:

  • خلبانی (1-هواپیمای نظامی2-هواپیمای غیر نظامی3-هلیکوپتر)

تنها گرایش از خلبانی که از طریق آزمون سراسری برای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دانشجو می پذیرد، رشته کارشناسی هوانوردی- خلبانی (خلبانی هواپیمای نظامی) می باشد.این گرایش تنها در دانشگاه علوم فنون هوایی شهید ستاری وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده و دانشجویان این دانشگاه از بدو ورود به دانشگاه یک دانشجوی نظامی محسوب می شوند و در نهایت به عنوان یک افسر مهندسی یا کارشناسی فارغ التحصیل می شوند.

  • مراقبت پرواز ( برای پرورش متخصصان برج مراقبت است که از حساسیت بالایی برخوردار است.)
  • ناوبری هوایی(گرایش ناوبری هوایی در واقع همان خلبان دوم است و مسئولیت طراحی و تهیه مسیر راه را دارد)

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته به غیر از گرایش خلبانی که مستقیما از طریق دانشگاه جذب کار می شوند، می توانند در ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی و یا در کارگاه های فنی در بخش خصوص هم مشغول شوند. تعدادی‌ از دانشجویان‌ دانشکده‌ صنعت‌ هواپیمایی‌ کشوری‌ از ترم‌ دوم‌ تحصیلی‌، در صورت‌ داشتن شرایط‌ با توجه‌ به‌ نیاز شرکت‌های‌ هواپیمایی‌ بورسیه‌ می شوند و در صورت‌ سپردن‌ تعهد خدمت‌ از انجام‌ خدمت‌ وظیفه‌ معاف‌ می‌شوند

فارغ التحصیلان مهندسی هوانوردی می توانند دوره های کوتاهی را برای خدمات فرودگاهی آموزش ببینند. و در آینده هم میتوانند با گرفتن مجوز از هواپیمایی کشوری یک آژانس هواپیمایی تاسیس کنند.

دروس و واحدهای دانشگاهی این رشته:

دروس اصلی گرایش خلبانی:

1-کامپیوتر و برنامه‌نویسی‌،2- ارتعاشات‌ عمومی‌، 3-استاتیک‌،4- مبانی‌ مهندسی‌ برق‌،5- دینامیک‌ عمومی‌،6- اصول‌ ایمنی‌ پرواز، 7-الکترونیک‌ عمومی‌، 8-آئرودینامیک‌ عمومی‌، 9-اصول‌ هوانوردی‌،10- موتورهای‌ هواپیما،11- سیستم‌های‌ الکتریکی‌ و الکترونیکی‌ هواپیما،12- ناوبری‌ هوائی‌ ،13- هواشناسی‌، 14-فیزیولوژی‌ هوائی‌،15- قوانین‌ و مقررات‌ هوانوردی‌.

دروس تخصصی:

1-مقاومت‌ مصالح‌،2- مبانی‌ مدیریت‌ و تحقیق‌ در عملیات‌،3- ایرودینامیک‌ سیالات‌ تراکم‌پذیر، 4-انتقال‌ حرارت‌ عمومی‌، 5-مکانیک‌ پرواز کاربردی‌،6- زبان‌ تخصصی‌

دروس اصلی گرایش مراقبت پرواز:

1-مبانی‌ مهندسی‌ برق‌،2- مکانیک‌، 3-نقشه‌کشی‌ و نقشه‌خوانی‌ هوانوردی‌،4- الکترونیک‌ عمومی‌،5- سیستم‌های‌ کمک‌ ناوبری‌،6- ناوبری‌،7- هواشناسی‌ عمومی‌، 8-سرویس‌ هواشناسی،‌9- هوانوردی‌،10- مکانیک‌ پرواز، 11-زبان‌ تخصصی‌،12- فرودگاه‌ها،13- حقوق‌ هواپیمایی‌،14- مبانی‌ مدیریت‌، 15-اصول‌ مخابرات‌،16- اصول‌ رادار،17- کاربرد کامپیوتر و اتوماسیون‌ در مراقبت‌ پرواز، 18-آمار و احتمالات‌ مهندسی‌.

دروس تخصصی:

1-مراقبت‌ هوانوردی‌ و طرح‌ پرواز،2- سرویس‌های‌ ترافیک‌ هوایی‌، 3-سرویس‌های‌ اطلاعاتی‌ هوانوردی‌،4- دستورالعمل‌های‌ ناوبری‌ و مراقبت‌ پرواز (کنترل‌ منطقه‌ای‌،5- کنترل‌ تقرب‌ و ارتفاع‌سنجی‌، برج‌ کنترل‌) ، 6-دستورالعمل‌های‌ کنترل‌ هواپیما به‌ وسیله‌ رادار، 7-آموزش‌ عملی‌ رادار،8- تجسس‌ و نجات‌،9- بررسی‌ سوانح‌،10- طراحی‌ دستورالعمل‌های ‌پرواز،11- عملیات‌ هواپیمایی‌،12- صلاحیت‌ پرواز، 13-سیستم‌ ناوبری‌،14- ارتباطات‌ و نظارت‌ ماهواره‌ای‌،15- روش‌ تدریس‌ هواپیمایی‌،16- سیمولاتور برج‌ کنترل‌،17- سیمولاتور کنترل‌ منطقه‌ای‌، 18-سیمولاتور تقرب‌ پرواز

نویسنده: ناهید رحیمی

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!