نحوه ی برخورد با همسران مسئولیت ناپذیر

پنجشنبه 16 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

نحوه ی برخورد با همسران مسئولیت ناپذیر

مسئولیت پذیری از جمله ویژگی هایی که در کودکی در انسان شکل می گیرد. والدین در شکل گیری این خصیصه در فرزندان نقش بزرگی دارند. در صورت عدم آگاهی والدین از روش های صحیحی که بر مسئولیت پذیری فرزندان می افزاید؛ نوجوانان و جوانان مسئولین گریز خواهند اشت.

کودکان بی مسئولیت قد کشیده ؛ بزرگ می شوند ؛ به سن ازدواج می رسند و خانواده ی کوچک خود را شکل می دهند؛ فارغ از آنکه ازدواج و تشکیل خانواده ی سالم ؛ بدون مسئولیت پذیری زن و شو هر ؛ زیبایی و دوان نخواهد یافت. زنی که توانایی انجام کارهای منزل را نداشته و تلاشی برا فراگیری آنها نمی کند؛ خانوداه را در دراز مدت به سایرین ؛ نظیر مادر خود ؛ وابسته کرده است. مردی که در کسب درآمد برا ی امرار معاش؛ از توانایی خود به درستی استفاده نکرده و دائما به والدین خود وابسته باشد؛ ناخودآگاه اجازه بروز بسیاری از مشکلات را میان خود و خانواده اش موجب شده است.

همه ی مطالب ذکر شده در بالا ؛ نشان دهنده ی اهمیت واژه ی مسوئولیت در زندگی مشترک است. زندگی زناشویی و تشکیل خانواده ؛ نیاز به آگاهی از مسائل بی شماری دارد که در بهبود کیفیت زندگی نقش حیاتی دارند. دختران و پسران پیش از ازدواج باید به خود آگاهی از خود دست یافته باشند؛ توانایی شناسایی نقاط ضعف خود را داشته باشند و درصدد رفع آنها بر بیایند.

مسئولت پذیری و بی مسولیتی از جمله خصایصی هستند که در وجود هر انسان نهادینه شده اند.عدم مسئولیت پذیری در زندگی برای انسان ؛ عواقب سنگنی را در پی خواهد داشت. عواقب عدم مسئولیت پذیری در زندگی مشترک به مراتب بیشتر و بدتر از زندگی قبل از تاهل است. چرا که بعد از ازدواج , طرفین از طریق تقسیم مسئولیت ها و وظایف قادر خواهند بود ؛ مدیریت بهتری در امور زندگی داشته باشند. اما عدم پذیرش مسئولیت از طرف یکی از آن ها می تواند موجب خستگی جسمی و روحی و نارضایتی در طرف مقابل موجب شده و سست شدن پایه های زندگی زناشویی را سبب شود.

راه کارهایی که برای مقابله با بی مسئولیتی همسران توصیه شده است؛ عبارتند از :

  1. بی توجه نباشید. دلایل عدم رضایت خود را از بی مسئولیتی همسرتان بیان کنید. اما نه با دعوا و لحن بد.
  2. زمان کافی برای تغییر در رفتار را در نظر بگیرید. از آن جا که عدم پذیرش مسئولیت از جانب فرد؛ ممکن است ریشه در گذشته و کودکی اوداشته باشد ، لذا برای تغییر در رفتار نیاز به زمانی طولانی خواهد داشت. لذا باید صبور باشید؛ و وی را در روندی تغییر رفتار تشویق کنید.
  3. یکی از دلایلی که سبب می شود همسر شما بی مسئولیت باشد را باید در رفتار خود جست و جو کنید. گاهی همسران با مداخله در کارهای طرف مقابل و انجام کارهای او ؛ مجال برعهده گرفتن مسئولیت در همسرشان ؛را از بین می برند. لذا فرد خاطی از طریق تغییر در رفتار خودش می تواند به بهبود رفتار همسر خود کمک کند.
  4. از روش هایی استفاده کنید تا وظایف هر فرد را به دقت مشخص کند. شناختن خطوط و مرزهایی که روابط و مسئولیت ها را تعیین می کند از بروز بی مسئولیتی طرفین خواهد کاست.
  5. سعی در پذیرش مسئولیت های طرف مقابل نداشته باشید. زنان به دلیل برخی از ویژگی ها ؛ توانایی انجام کارهای سنگین و مردانه را ندارند. حتی برخی از زنان که به دلیل توانایی بالای جسمی قادر به انجام کارهای مردانه هستند ؛ در درازمدت از اینکه از زنانگی خود فاصله گرفته اند ؛اعلام عدم رضایت می کنند.
  6. می توانید از خانواده ی همسر خود بخواهید که در این روند کاهش بی مسئولیت با شما ؛ هم گام شوند. خانواده ها با قطع کردن حمایت های بسیار خود از فرزندان ؛ زمینه را برای پذیرش مسئولیت از جانب فرزندانشان مهیا می کنند. این کار طعم شیرین استقلال را هم به فرد خواهد چشاند .
  7. هرگز زندگی را به صحنه ی لج بازی تبدیل نکنید. عدم مسئولیت پذیری را در همسر خود ، با بی مسئولیت خود پاسخ ندهید.
  8. خواسته ای خود را برای همسرانتان بازگو کنید. گاهی زن یا شوهر بدون بیان دیدگاه و نظر خود به همسرش؛ توقعاتی از او دارد . در نتیجه عدم آگاهی طرف مقابل از این خواسته ها, عدم اجابت آن ها را منجر شده و نارضایتی زوجین را سبب می شود. با بیان تقاضاها و خواسته های خود از همسرتان , می توانید ؛ وی را با انتظارات خود آشنا کنید.
  9. استفاده از متخصصان مشاوره و روان شناسی هم برای زوجین مفید خواهد بود. راه کارهای توصیه شده توسط کارشناسان می تواند از بروز رفتارهای ناشی از بی مسئولیتی کاسته و در عین حال لذت از زندگی مشترک را هم برا ی همسران فراهم کند.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!