نقش بازی و اسباب بازی ها در رشد سالم کودک

پنجشنبه 23 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

نقش بازی و اسباب بازی ها در رشد سالم کودک

تمام کودکان بخش اعظمی از اوغات خود را با اسباب بازی ها می گذرانند و از این طریق حواس و مهارت های خود را  تقویت می کنند یا به نقات قوت و ضعف خود پی می برند.شاید هدف بچه ها از بازی کردن فقط لذت بردن پر کردن وقت خود و شادی کردن باشد ولی انها از همین طریق دنیای خود را بهتر میشناسند و از غم ها و غصه ها به دنیای خیالی خود پناه می برند.

بازی چه فوایدی دارد ؟

نقش بازی و اسباب بازی ها در رشد سالم کودک ، بازی کردن بخش جدایی ناپذیر از زندگی کودکان می باشد و از این طریق روح خود را تغذیه می کنند و ذهن خود را پرورش می دهند.  اگر پدر و مادر به قدر کافی اگاه باشند می توانند در حین بازی صفات اخلاقی و اجتماعی زیادی را به بچه یاد بدهند. لازم به ذکر است بازی کردن در گروه تاثیر بهتری در روحیه بچه می گذارد.بازی راهی است که ما می توانی فرزندمان را بشناسیم.

در حین بازی کردن فرزندتان، شما با کمی توجه کردن میفهمید که او ایا صفانی همانند فرمانده ها دارد یا اینکه یشتر فرمانبردار است.وقتی کودکمان با اسباب بازی هایش بازی می کند از طریق رفتار او با اسباب بازی ها میتوانیم بفهیم که ایا او فردی مهربان است یا اینکه به شدت خشن. می توانیم با کمی دقت مشکلاتی که فرزندانمان دارند در خلل بازی کردنشان بفهمیم. یا اینکه بفهمیم فرندمان چه ارزویی دارد یا می خواهد چه کاره شود. بازی راهی است که کودکان زندگی کردن را می اموزد و می تواند صفات انسانی و شیوه های اجتماعی زندگی را  فرا بگیرد.

انتخاب اسباب بازی مناسب

نقش بازی و اسباب بازی ها در رشد سالم کودک ، حتما برایتان اتفاق افتاده که ساعت ها وقت در فروشگاه های اسباب بازی فروشی به دنبال اسباب بازی مناسب باشید و بعد از پرس و جو و مشورت با مشاوران کودک یک اسباب بازی اموزشی و بی خطر و زیبا را با بالاترین قیمت برای کودکتان می خرید و بعد در کمال تعجب می بینید که فرزندتان ان اسباب بازی را رها می کند و دوباره با باطری تلوزیون بازی میکند. باید بدانید همیشه بهترین اسباب بازی مجذوب کننده ترین اسباب بازی برای کودک است.

توجه به سن کودک

نقش بازی و اسباب بازی ها در رشد سالم کودک ، باید بدانیم که در 3 سال ابتدایی کودک زنگی او به سرعت تغییر می کند و باید در خرید اسباب بازی به شدت دقت کنیم . کودکانی که در دوران خردسالی هستند به اسباب بازی های نیاز دارند که حواس 4 گانه انها را تحریک کنند. کودکان زیر 1 سال نیز با اسباب بازی های رنگی و با جنسی نرم نیاز دارند.اسباب بازی های صدا دار مثل بوق یا جغجغه به کودک این حس را می دهند که او دارد چیزی را کنترل میکند و بسیار مناسب است.کودکان در دوسالگی می توانند مچ دست خود را حرکت دهند. پس باید اسباب بازی هایی بگیریم که به مچ دست انها مربوط شود. مثلا سطلی که در ان با پیچاندن باز می شود. وقتی که کودک به سن پیش دبستانی رسید دیگر به اسباب بازی های ساده علاقه ای ندارد بلکه بیشتر با بازی هایی که مغر او را تحریک کنند علاقه نشان می دهد مثل: پازل یا دومینو یا حتی مدادرنگی و دفتر.

بازی های مختلف برای دختران یا پسر ها

نقش بازی و اسباب بازی ها در رشد سالم کودک ، اسباب بازی های پسران و دختران در سنین ابتدایی شاید یکی باشد ولی نوع بازی کردن انها با این اسباب بازی ها زمین تا اسمان فرق دارد.شاید در سنین ابتدایی بازی ها یکی باشد مثلا صدای یک جغجغه را در بیاورند یا اسباب بازی را در داخل دهان خود کنند یا دنبال عروسک های کوکی بروند تا انها را بگیرند.اما بعد از یک سالگی اختلاف ها خود را نشان می دهد.

انواع بازی های پسر ها

پسر ها معمولا می توانند بدون اسباب بازی هم بازی کنند و به شدت به بازی های گروهی علاقه مند هستند. در حدود دوسالگی پسر ها جسور تر یا با اصطلاح شیطان می شوند و احساس مالکیت به اموالشان پبدا می کنند. بسته با نوع شخصیت پسر ها یا گستاخ می شوند یا ارام.پسر هایی که شلوغتر هستند بازی های هیجانی را بیشتر دوست دارند مثلا دنبال کردن با پریدن از روی پیشتی . انها به شدت به این نیز علاقه دارند که هنگام بازی پدرو مادرشان نیز با انها بازی کنند. کم کم رفتار پسر بچه ها و نوع بازی های انها یکی می شود . مثلا : شمشیر بازی یا تفنگ بازی یا بازی با تانک و ماشین.

 بازی کردن پسر ها با دختر ها

اگر یک دختر ارام و متین در کنار یک پسربچه با نشاط و شلوغ قرار بگیرد. ابتدا پسر سعی میکند که خود را همچون دختر نشان بدهد و خیلی ارام با او بازی کند یا دستش را بگیرد با زبانی کودکانه با او حرف بزند. ولی این رفتار ها دوامی ندارند چرا که حوصله او سر می رود و برای جلب توجه کردن پسر بچه شروع به بازی های سبک خود می کند و حتی ممکن است دختر را هل بدهد.در بچه هایی که بالای 3 سال دارند تفاوت ها بیشتر نمایان می شوند. مثلا اگر یک دختر و پسر خاله بازی  کنند این دختر است که دستور می دهد و پسر بی چون و چرا قبول می کند. چرا که در خانه معمولا مادران هستند که خانه را مدیریت می کنند.

بازی های دخترانه:

اکثر دختر ها ارام هستند و به بازی های متینانه علاقه دارند و انها دوست دارند خاله بازی کنند با معلم بازی کنند .در کل دختر های به بازی هایی که به زندگی واقعی نزدیک تر است علاقه دارند.

بچه هایی که بازی نمیکنند:

دکتر کارولین پات از معروف ترین متخصصان کودک می گوید : من بچه های زادی را دیده ام که علاقه ای بازی های عوام پسند نداشه اند. مثلا کتاب داستان میخواندند یا عکس های البوم را می دیدند. این کودکان در دوران بزرگسالی نیز فقط به درس و کتاب علاقه دارند ولی بچه هایی که به بازی هایی هیجانی علاقه داشتند و بچه های فعال و شلوغ بوده اند. به درس و مشق علاقه نشان نمی دهند ولی در بلند مدت  به ان خو گرفته اند. ولی من هرگر نتوانستم کودکی را تصور کنم که بدون بازی باشد.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!