هوش های چند گانه

دوشنبه 3 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

هوش های چند گانه

انسان ها با هم فرق دارند ، همه که مثل هم نیستند ، هیچ دو انسانی مثل هم نیستند . از این دست از نوشته ها و جمله ها بسیار شنیده اید که انسان با هم فرق دارند و هر کی توانایی های خاص خود را دارد . وای تا به حال شده است که از خود سوال کنید چرا انسان ها باید با هم متفاوت باشند ؟ چار توانایی های هر فردی با فرد دیگر متفاوات است ؟ در این مقاله سعی شده تا با پرداختن به نظریه هوش چندگانه پاسخ این سوال داده شود . چند ونوع هوش داریم؟ در موردهر چیزی که در گیتی وجود دارد یک نوع هوش نهفته است . از هوش حل مسائل ریاضی بگیر تا هوش چشیدن و درک کردن مزه های مختلف چایی . در نظریه هوش های چندگانه به انواع هوش اشاره شده است .

نظریه هوش چندگانه چیست ؟

این نظریه در اوایل دهه 80 توصط یک روان شناس به اسم هاوارد گاردنر در کتاب چارچوب های ذهنی : نظریه هوش های چندگانه عرضه شد . در ابتدا مانند هر نظریه دیگری که ارائه شده بود این نظریه هم با انتقادات بسیاری رو به رو شد و عده ای عقیده داشتند که این نظریه در مورد استعداد است تا هوش . اما این نظریه چه می گفت : هر فردی دارای هوش های مختلفی است بلکه می تواند هر کدام از انها را نیز جدا از هم یاد بگیرید و پرورش دهد .

انواع هوش بر طبق نظریه گاردنر :

هوش تصویری فضایی

هوش کلامی زبانی

هوش اندامی جنبشی

هوش موسیقیایی

هوش میان فردی

هوش درون فردی

هوش طبیعت گرا

هوش منطقی ریاضی

گاردنر اعتقاد داشت هر فردی داری تمام این هوش هاست و بسته به پرداختن به هرکدام در یکی یا چند تا از انها نسبت به بقیه قوی تر و بهتر است . هر فرد یم تواند با یافتن شیوه صحیح یادگیری منحصر به فرد خود در هر بخش این هوش های خود را تقویت کند . و با شناخت بهترین هوش خود در موقعیت های شغلی و اجتماعی از انها بهره ببرد.

هوش تصویری فضایی

افرادی که این نوع هوش را دارند ، می توانند به راحتی اجسام و پدیده ها در ذهن خود تجسم کنند و شبیه سازی کنند . این افراد در جهت یابی و مسیر یابی هم استعداد شگرفی دارند . بهتر است به این افراد مفاهیم را به صورت بصری و تصویری تدریس کرد چرا که با توجه به هوششان به راحتی می توانند مسائل این چنینی را درک کنند.

هوش کلامی زبانی

این نوع افراد در مهارت هایی مثل خواندن نوشتن و صحبت کردند استعداد بیشتری دارند این افراد معمولا در رشته ای ادبیات و تاریخ نسبه به رشته های ریاضی موفق تر هستند .

هوش اندامی جنبشی

این افراد کنترل فوق العاده ای بر روی حرکات بدنشان دارند و فیزیک خود را به راحتی هندل می کنند . رقصان ورزشکاران و تمام افرادی که در فعالیت های بدنی خوب هستند . دارای این نوع هوش می باشند . از جمله ویژگی های این هوش هماهنگی چشم و بدن می باشد.

هوش موسیقیایی

این افراد در جنبه های موسیقی استعداد بیشتری دارند و همه چیز را به می توانند به صورت یتمیک و اهنگین یاد بگیریند . این نوع افراد معمولا نوازنده و یا خوانند های بسیار خوبی می باشند . انها در در قسمت یادگیری سمعی بسیار پیشرو می باشند .

هوش میان فردی

این نوع افراد به راحتی احساسات دیگران را درک می کنند و می توانند با انها همدلی کنند . این افراد معمولا به راحتی با هرکسی خو می گیرند چرا که ویژگی های هر فردی را می شناسند.

هوش درون فردی

این نوع هوش معمولا نوعی خود شناسی است . این افراد شدیدا درونگرا هستند و تا اعماق وجود خود را مو به مو میشناسند.

هوش طبیعت گرا

این نوع افراد به پدیده ها پیرامون خود شدیدا واکنش نشان می دهند و به طبیعت و حیوانات علاقه وافری دارند این افراد معمولا کشاورز گیاه شناس یا اشپز های خوبی می شوند.

هوش منطق ریاضی

این افراد به اعداد و ارقام و به حل مسائل علاقه دارند این افراد می توانند مسائل پیرامون خود را تجزیه و تحلیل کنند . و می توانند در هر پدیده منطقی ترین تصمیم را بگیرند و افرادی که در دوران مدرسه به علوم و ریاضیی علاقه داشتند در این دسته قرار می گیریند . کسانیکه به برنامه نویسی حسابداری و کامپیوتر هم علاق دارند جزو این دسته هستند .

شیوه یادگیری هوش منطق ریاضی

این افراد برای هر چیزی به دنبال الگو و برنامه می گردند . این افراد باید هرچیزی را بر اسا یک فرمول و منطق یاد بگیریند .

مثلا اگر می خواهند مطلبی را حفظ کنند باید فهرستی از کلمات کلیدی در بیاورند و یا اینکه باید ارتباط منطقی بین بخش های مختلف ان مطلب پیدا کنند و اساسا سخت ترین کار برای این افراد حفظ کردن دروسی مثل ادبیات است . چرا که هیچ فرمول منطقی در ادبیات نهفته نیست .

شما کدام نوع هوش را دارا هستید ؟

باید دید شما در چه موضوعی علایق دارید و چگونه می توانید  با اطرافیان خود ارتاط برقرار کنید . اگر در ریاضی قوی هستنید هوش ریاضی شما بالا است اگر احساسات دیگران را درک می کنید یعنی هوش میان فردی دارید . با استفاده از شناخت هوش خود هم در روابط خود و هم در کار خود می توانید به شدت پیشرفت کنید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!