هیجانات و دردهای جسمی

جمعه 17 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

هیجانات و دردهای جسمی

هیجانات و دردهای جسمی

ذهن انسان دارای قدرت بسیار بزرگی است، و توانایی های زیادی هم در جذب و رفع انرژی های پیرامون خود دارد. انسان از طریق آشنایی با روش های مختلف  میتواند ؛ در زمینه ی کاربردی کردن قوای ذهنی خود ؛ در زندگی روز مره ؛ اتفاقاتی شگرف بیافریند.

صحبت در خصوص بیماری ها و ارتباط آن ها با ذهن و روان ؛ از گذشته ؛ ذهن دانشمندان و روانشناسان را به خود معطوف کرده است. گروهی بر این باورند که بین بیماری های جسمی و ذهن و روان انسان ؛ هیچ ارتباط معقول و منطقی نمی توان یافت. تاکید این گروه صرفا بر مسائلی است که از طریق روش های تجربی قابل بررسی هستند. در مقابل این گروه ؛ عده ای از دانشمندان بر وجود ارتباط قوی میان حالات روحی در هر فرد و امکان ایجاد و بروز بیماری ها د رانسان تاکید داشتند. در این نوشتار برآنیم تا به بررسی عقاید و روش های مورد استفاده ی گروه دوم ؛ راه هایی که برای درمان توصیه کرده اند و ناشی از عوامل روانی است؛ نظری بیافکنیم.

یکی از پزشکان که در حوزه ی ارتباط بیماری های جسمی و مسائل روانی دست به پژوهش های گسترده زده است و اقدام به نشر آن ها نیز کرده است؛ پزشک تخصص جان سارنو است. وی معتقد بود درد هایی نظیر کمر درد ؛ گردن درد؛ پا درد و سردرد و … ناشی از عوامل و مشکلات ساختاری در بدن فرد نیست. به اعتقاد وی ریشه ی این بیماری ها را باید در حوزه ی روانی فرد جست و جو کرد.

سارنو از جمله پزشکانی است که به شکل تخصصی در حوزه ی درد های مربوط به کر به بررسی عوامل روانی پرداخته است. به دلیل تاکید بی شمار سارنو به تاثیر سرکوب هیجانات در بروز بیماری های مختلف؛ وی را از پزشکان مطرود در ایالات متحده ی آمریکا دانسته اند.

وی بر اساس مشاهدات بالینی خود بیان می کند که در نتیجه ی شرایط و محیط پیرامونی ، فرد در معرض هیجانات گوناگون قرار می گیرد؛ این تنش ها و هیجانات به طور اتوماتیک در ذهن هوشیار فرد سرکوب می شوند؛ و این هیجان سرکوب شده به مرور زمان به شکل درد در بدن فرد بروز می کند. تجارب بالینی سارنو نشان داد که درد در نتیجه ی تغییر فیزیولوژیک در ماهیچه ها؛ اعصاب؛ و تاندون ها پدید می آید. وی این درد را (TMS) نامید.

TMS خلاصه شده ی واژه ی Tension Myositis Syndrome  می باشد. که به معنی یک اختلال بسیار دردناک اما بدون خطر تعریف شده است. این اختلال د راثر موقعیت های هیجانی که فرد در آن واقع شده است؛ مجال بروز می یابد..امکان بورز این سندروم در سنین 30 تا 60 سال افزایش می یابد. علت این امر آن است که به دلیل وجود مسئولیت های مختلف در این سن ؛ انسان تحت فشار های روانی و عصبی بسیاری قرار می گیرد ،و همین موضوع  شدت و تعداد دفعات درد های ناشی از TMS را در بدن فرد بالا می برد.

به اعتقاد سارنو ؛ هنگامی که پزشکان علل ساختاری و جسمی نظیر: مشکل در ستون فقرات و یا نخاع ؛ و … نمی یابند ؛ اما مراجع هم چنان از وجود اختلالی در عملکرد خود گلایه دارد ، این حالت را می توان به عامل موهای خاکستری ستون فقرات نسبت داد. موهای خاکستری ستون فقرات بر خلاف TMS  ایجاد درد نمی کنند.

سارنو هم چنین بیان می کند که بیماری های مختلف نظیر معده درد؛ سرگیجه؛ بیمار ی های پوستی و … هم گاهی ناشی از علل ساختاری در بدن فرد نیستند. بلکه این بیماری ها در اثر هیجانات سرکوب شده در وجود فرد؛ ایجاد شده و در زندگی روز مره ی فرد هم مشکلاتی را موجب می شوند.

درد هایی که ناشی از هیجانات سرکوب شده هستند ؛ آسیب بر بدن فرد وارد نمی آورند. گاهی این درد ها بر اثر انجام یک فعالیت خاص بروز پیدا می کنند. همین امر موجب می شود که فرد بیمار؛ از انجام آن حرکت خاص اجتناب کرده و درد را به فعالیت انجام شده نسبت دهند. به همین دلیل سارنو بیان می کند که برخی از بیماران از درد های ناشی از کمر خود خانه نشین می شوند.

سارنو بیان می کند ؛ هنگمی که هیجانات درطول سال ها در بدن فرد انباشته می شوند؛ درد رها را ایجاد می کنند. وی در مورد اینکه افراد خود متوجه نیستند که سرکوب هیجانات رخ داده است؛بلکه تنها ذهن ناهشیار در انسان قادر به درک این موضو ع است هم نظریاتی جدید مطرح ساخته است.

آنچه ضروری است در مورد هیجانات ذکر شود آن است که همه ی انسان ها از هیجانات ناخوشایند و شرم آور در خود ؛ گریزان هستند. در نتیجه مایل به واپس زنی این حالات و هیجانات درخود بوده و آن را به قسمت ناهشیار در ذهن خود می رانند.بنابراین در واقع در حین سرکوب هیجانات ناخوشایند ؛ ذهن هوشیار درگیر نیست؛ بلکه ذهن ناهوشیار قادر به درک روند اتفاق افتاده است.

هم چنین سارنو از سرکوب هیجانات دردوران نوزادی هم خبر می دهد.  به اعتقاد وی این خشم و هیجان در وجود فرد انبار می شود و هنگامی که مجال بروز می یابد؛ خود را به شکل درد به فرد نشان می دهد.

هیجان ناهشیار در وجود انسان ممکن است از ویژگی های شخصیتی مانند : کمال گرایی ؛ خود انتقاد گری و … ناشی شود. یا ناشی از ویژگی ها و شرایط محیطی و هم چنین واقعیاتی باشد که فرد در طول زندگی خود با آن ها مواجه شده و در نهایت مجبور به سرکوب آن ها شده است.

راه کارهایی که از نظر سارنو برای مقابله با درد های ناشی از هیجانات سرکوب شده؛ توصیه شده اند عبارتند از :

  • ورزش کردن. اگر درد شدید است از ورزش های سبک استفاده شود.
  • فهم درون خود و آنچه در ذهن هر شخص می گذرد.
  • ادامه دادن کارهای روز مره و پرهیز از عدم فعالیت.
  • پذیرش این که ؛ آنچه رخ داده است کاملا طبیعی است.
  • عدم تمرکز روی درد.
  • به بررسی شخصیت خود بپردازید. تا علل و ریشه های بروز خشم و هیجان را در خود شناسایی کنید.
مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!