پرورش عادتهای مفید فکری و ذهنی در کنکور سراسری

یکشنبه 23 مهر 1396 دکتر علی اصغر رضایی دسته ها

پرورش عادتهای مفید فکری و ذهنی در کنکور سراسری

برای این کار باید ابتده برای خود هدفی تعیین کنید و برای ان هدف برنامه ریزی کنید .

هدف : قبول شدن در کنکور تجربی 97

مرحله اول : ثبت نام در کلاس های کنکور

مرحله دوم : تهیه کتاب ها و جزوات مورد نیاز

مرحله سوم : اختصاص 8 ساعت در روز برای مطالعه

ساده سازی

آیا با 3 قانون کار اشنا هستید ؟

الف) نظم ار هرج و مرج بیرون می آید

ب) ملودی های اهنگین از میان نت های ناهماهنگ بوجود می آید

ج) فرصت ها در دشواری ها نهفته شده اند .

همه فکر می کنند برای اینکه به اهداف خود برسند باید کار های عیجب و غریب انجام دهند مثلا : هر روز یوگا تمرین کنند یا به زیر دوش اب سرد بروند . ولی در واقع اولین گام در موفقیت ساده سازی است . همین الان گوشی همراه خود را بردارید و میان برنامه هایش بروید . مسلما چندین برنامه وجود دارد که شاید در سال هم از انها استفاده نکنید . در واقع همه جنبه های زندگی ما مثل همان گوشی همراه هستند . داخل اتاق یا محل کارمان مملو از اشیای است که از انها استفاده نمی کنیم و فقط جایی را اشغال کردهایند . یا حتی در ذهنمان انبوهی از تفکرات بدرد نخور و بی مصرف را داریم که فقط ذهن ما درگیر خود کردند . دیشب رئال مادرید باخت ، ان مردی که دیروز سر خیابان دیدمش به نظر از من خوشش نیامد , چرا همسر فلانی خال دارد ؟ همه این ها افکار به درد نخوری هستند که فقط برای شما مشغولیت ذهنی بوجود اورده اند . فکر می کنید برای چه همه مکان های ارام و خلوت و تمیز را دوست دارند ؟ چرا همه می خواهند به همچین جاهای دنجی بروند ؟ چون در این مکان ها ارامش دارند ذهنشان درگیر نمی شود . قطعا همه ما در کنار پارکی زیبا یا ساحل دریا زنگی نمی کنیم که برای رسیدن به ارامش به انجا برویم . پس باید محیط زندگی خود را تغییر دهیم . در گام اول باید  محیبط را تمیر کنیم و در گام بعد باید ذهنمان را .

نیاز به هرج و مرج زدایی

همین الان به سمت کمد لباستان بروید و ان را باز کنید . پر است از لباس هایی که شاید در طول سال نپوشیده باشیم . ذهن ما هم دقیقا همین است . پر است از تفکرات و مشغولیاتی که اصلا مهم نیست در موردشان فکر کنیم یا نه . چرا باید لباسی که در طول سال فقط یکبار پوشیده ام نگه دارم ؟ شاید چون فکر میکنم که برایش پول داده ام پس باید ان را نگه دارم . ولی باور کنید نگه داری جنسی که برایش پول داده اید و استفاده نمیکنید اسیب ذهنی بیشتری به شما می زند از اینکه ان جنس را به کسی اهدا کنید یا بیرون بیندازید . باور کنید بعد از اهدای ان حتی دیگر یادتان نمیماند که همچین لباسی هم داشته اید .

برای تغییر از چیز های کوچک شروع کنید

همیشه خانه تکانی فیزیکی از خانه تکانی ذهنی اسان تر است . پس بهتر است از خانه تکانی ذهنی شروع کنیم . در همان خانه تکانی فیزیکی هم بهتر است از ساده ترین چیز ها شروع کنیم از چیز هایی که به سرعت تغییر را نشان میدهد . اگر به عنوان مثال شما شروع کنید به خانه تکانی کل خانه نه تنها بعد از مدت کوتاهی خسته می شوید بلکه تغییری هم حس نمی کنید و از این کار منصرف می شود . ولی اگر از یک اتاق کوچک شروع کنید هم خیلی سریع اتاق را تمیز می کنید و هم تاثیرش را می بینید .

قوانین تمیر کاری

1 با استفاده کنید یا دور بندازید به همین سادگی . داخل کمد لباس ها را نگاه کنید اگر لباسی دارید که در طول سال ان را نپوشیده اید دور بندازید . به تلگرام بروید اگر کانال یا گروهی هست که اصلا به ان سر نمی زنید لفت بدهید به همین سادگی .

2 یک منطقه را تعیین کنید که در ان نباید هیچونه اشغالی ریخته شود .

3  برای خانه یا محل کار حتما یکی از این فضاها در نظر بگیرید .

4 چندین جعبه برای انبار کردن اشیائی که نمی خواهید تهیه کنید .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *