[offering]

چگونه درسها را مرور کنیم ؟

سه شنبه 17 مرداد 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

چگونه درسها را مرور کنیم ؟

تصور کنید که شما مطلبی رو به خوبی مطالعه کردید ، خوب هم یاد گرفتید و مسلط هستید . به نظر خودتون آیا کار تموم شده برای شما ؟

مطمئنم جوابتون منفی هست و مطالعه خالی رو پایان کار نمیدونید و این رو هم میدونید که حافظه کوتاه مدت بسیار ناجوانمرده و اگه مرور نکنید سریعا از یادتون میره چون حداکثر در بهترین حالت میتونه تا 2 روز مطالب رو در خودش نگهداره اونم نه همه مطالب رو ، و تموم تلاشهای شما رو به باد فنا میده .

در نتیجه متوجه میشیم که :

علاوه بر اینکه شما لازمه که مطالعه بکنید باید هنر این رو هم داشته باشید که مطالب رو چجوری در ذهن خودتون نگهداری کنید که شاه راه اصلی برای رسیدن به این هدف ” مرور و تکرار ” است . اگه بشه با یه عدد و رقم و درصد بهتون بگم یعنی شما با مطالعه کردن 90 درصد راه رو پیش بردید و اون 10 درصد دیگه هم مرور کردن شماست ، درسته که عدد کمی هست ولی اگر این 10 درصد رو انجام دید اون 90 درصدتون هم زیر سوال میره و انگار کار خاصی نکردید و زحماتتون به باد میره .

” هر مرور و تکراری باید اصول و قواعدی داشته باشه ”

● مروری که هدفمند است و فوایدی برای شخص داره مثل :

1) مهمترین عامل حفظ مطالب مطالعه شده است .

2)اطلاعتی که در حافظه کوتاه مدت بودن رو سامان میبخشه و به حافظه بلند مدت منتقل میکنه که فراموش شدنش خیلی سخت هست .

3)مدت زمان پایدار و مستحکم بودن مطالب مطالعه شده در حافظه و ذهن رو به شکل محسوسی افزایش میده .

4)بخش قشر خاکستری مغز که مربوط به حافظه است رو به شکل قابل توجهی فعال میکنه .

در کدام مرحله از مطالعه مرور شکل می گیره ؟ 

مرور بعد از مرحله مطالعه کامل مطالب مربوط به هر بخش مشخص شده صورت می گیره ، زمان بندی مشخص داره ، میزان ساعت و دقیقه مرور باید از قبل تعیین شده باشه و در برنامه درسی جای مخصوصی داشته باشه . مرور فقط جنبه یادگیری یا عامل یادگیری شما نیست ، بلکه یادآوری رو تضمین میکنه و باعث میشه مطالب بیشتر در ذهن شما نفوذ کنن و به خاطر آوردنشون راحت تر بشه .

چه مطالبی رو لازمه مرور کنیم ؟

وقتی میخوایم مرور کنیم کل مطالب رو مرور نمیکنیم ، بلکه اون بخشهایی که مهم هستن و زمان خلاصه برداری یا خط کشیدن و هایلایت کردن مشخصشون کردیم رو مرور میکنیم . یه نکته مهم اینه که منبعی که میخواید از روی اون مرور کنید باید معتبر و کامل و جامع باشه و وقتتون رو زیاد نگیره که پیشنهاد ما کتاب درسی و نکته برداری هایی که در کنار حاشیه های کتاب نوشتید میتونه پیشنهاد خوبی باشه یا اینکه جزوه های درسیتون.

مرور چه نقشی در فهمیدن مطالب داره ؟

فهمیدن مطلب در 2 مرحله شکل می گیره که پشت سر هم میان :

سطح اول : ورودی مطالب و پایداری و استحکام ذخیره شده ها در حافظه بلند مدته که هدف از اون ، دسترس آگاهانه و ارادی به مطالبی هست که قبلا مطالعه شده و میخوایم اون رو به خاطرمون بیاریم . مثل زمان امتحانات ، کنکور ، تدریس و …
فهم سطح اول پیش نیاز فهم سطح دوم هست یعنی اگه اولی نباشه ، دومی هم نمیتونه خودش رو نشون بده ، چون زیر بنای اصلی رو نداره .

سطح دوم : هدف اصلی فهم دومی ، خلق کردن و بوجود آوردن هست ، اینکه بتونیم از اطلاعات ذخیره شده حافظه بلند مدت به خوبی استفاده بکنیم برای خلق و پدیدار کردن چیزهای جدید و تازه ، کشف نظریات ، ایده پردازی و …
حالا همه اینها رو گفتیم تا اهمیت مرور در این میان بیان بشه ، باید بگم که مرور وظیفه پایداری اطلاعات ذخیره شده در سطح اول رو به عهده داره و اگه مرور نباشه دیگه اطلاعاتی وجود نداره که بخوایم ازشون استفاده بکنیم .

فرآیند مرور چگونه انجام می‌شه ؟

مهمترین عامل برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، رعایت زمان بندی است ، یعنی اگه شما با برنامه ریزی دقیق مرور نکنید فایده نداره ، مثل اینکه شما یه گل زیبا رو داخل گلدون قرار بدید ، بعد از مدتی بهش آب ندید ، بهش توجه نکنید ، به نظرتون چی میشه ؟ خب خشک میشه و از بین میره . دقیقا مرور هم مثل آب برای گل هست ، اگه به مرور و به اندازه نباشه ، اطلاعات شما در ذهنتون خشک میشه و به حافظه بلند مدتتون نمیرسه .

مطالعات محققان روان شناسی نشون میده که بعد از گذشت 24 ساعت از مطالعه ، حدود 70% مطالب از ذهن انسان میپره و فراموش میشه که اصطلاحا بهش ” قله فراموشی ” میگن ، پس برای جلوگیری از میزان فراموشی لازمه که میزان زمان و استمرار مرور رو افزایش بدیم .

به جدول زیر دقت کنید:

الزامی

1)  ۱ روز پس از مطالعه ۱۰ روز
2) ۱۰ روز بعد از مرور اول ۱ ماه
3) ۱ ماه بعد از مرور دوم ۴ ماه
4) ۴ ماه بعد از مرور سوم ۱ سال

اختیاری

1) ۱ سال بعد از مرور چهارم ۲ سال
2) ۲ سال بعد از مرور پنجم ۵ سال
3) ۵ سال بعد از مرور ششم ۱۰ سال
4) ۱۰ سال بعد از مرور هفتم ۲۰ سال
5) ۲۰ سال بعد از مرور هشتم ۸۰ سال

در بخش مرور الزامی

چهار بخش مروری منظم زمان‌بندی شده دقیق داریم . مرور بخش اول که یک روز پس از مطالعه خواهد بود ، باعث می‌شود قشر خاکستری مغز فعال شود و محتوای مطالعه شده تا ۱۰ روز در حافظه دوام یابد . پس مرور دوم ، ۱۰ روز بعد از مرور اول خواهد بود تا مطالب خوانده شده ، به مدت یک ماه دیگر پایداری خود را حفظ نماید .
مرور سوم ، یک ماه پس از مرور دوم و مرور چهارم، چهار ماه پس از مرور سوم خواهد بود . مرور چهارم باعث می‌شود یادآوری تمامی اطلاعات تا یک سال بعد از آن به راحتی انجام شود .

در بخش مرور اختیاری

برای افرادی است که تمایل به استمرار طولانی مدت و پایداری همیشگی اطلاعات در حافظه بلندمدت خود را دارند .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!