از کجا بفهمیم به کلاس ریاضی احتیاج داریم؟

دوشنبه 8 آبان 1396 دکتر علی اصغر رضایی دسته ها

از کجا بفهمیم به کلاس ریاضی احتیاج داریم؟ همه دانش آموزا میدونن که درس ریاضی از درس های اختصاصی کنکور سراسری است و دارای سختی های خاص خودش است و هرکسی از داوطلبها نمیتونه به راحتی از پسش بر بیاد . نحوه ی طراحی و چیدمان سوال از این درس در کنکور به گونه ای هستتش که فقط خواندن کتاب درسی برای اون کافی نمی باشد همچنین در مورد دروسی مثل ریاضی و فیزیک خوداموزی برای دانش اموز مشکل است(البته این رو هم بگم که برای اکثر دانش اموزان نه همه ی آن ها )و دانش اموز به دبیر خوب برای این دروس احتیاج دارد یا اینکه کلاسهای آموزشی خصوصی خوبی رو شرکت بکنه .

روش درست و صحیح یادگیری ریاضی:

این موضوع خیلی بدیهی و واضح هست که ریاضی درسی مفهومی است که برای جواب دادن به سوالات آن در کنکور ، دانش آموز باید آن را از پایه به خوبی متوجه بشه . همچنین دانش اموز نباید فقط به تمرین های کتاب تکیه کند بلکه برای بهتر یادگیری هر مطلب باید تمرین های بیشتر ( از کتابها و روشهای مختلف ) و متنوع تر و سخت تر حل کند . برای یادگیری بهتر این درس چند نکته طلائی و کلیدی توصیه میشود :

۱. هر دانش آموزی که دنبال موفقیت هست ،باید سر کلاس به دقت به معلم و دبیر خودش گوش کند و تمرین های کتاب را حل کند تا مفهوم درس را دریافت کند . همچنین متوجه اشکالاتش شده و از آنها نترسد تا آن ها را با کمک دبیر یا حتی کتابهای کمک آموزشی معتبر رفع کند .

۲. روش دیگه ای که میشه عنوان کرد این هست ، بعد از کلاس همان روز دوباره این مبحث را مطالعه کرده و تمرین های بیشتری از آن حل کند( به صورت تشریحی و آموزش محور ) تا این مفهوم در ذهنش تثبت شود که بیشتر در حافظه کوتاه مدت او قرار دارد و با تمرین میشه مطالب رو به حافظه میان مدت و حتی بلند مدت تبدیل کرد .

۳. لازمه که چند روز بعد از مطالعه ، دوباره به سراغ این مطلب بیاید و تست های آن را حل کند ترجیحا هم تست های کنکور یا تستهای تالیفی استاندارد .

اگر دانش آموزی این 3 مرحله رو به درستی انجام بده ، این سه مرحله باعث تثبیت مطلب در ذهن دانش آموز میشود و دانش آموزان را هم به صورت تشریحی و هم تستی به خوبی فرا میگیرد که هم میتونه برای امتحانات کلاسی آماده باشه و هم برای کنکور سراسری .

دانش آموز چه زمانی به کلاس ریاضی برود ؟

خیلی از دانش آموزا از مشاورین میپرسن که آیا نیاز هست به کلاس ریاضی بروم ؟ باید بگم خدمتتون که اگر تمام مراحلی که در بالا گفته شد به درستی طی شود دانش آموز این درس را به خوبی یاد میگیرد در غیر این صورت مشکلی وجود دارد که باید ریشه یابی شود که یکی از روشهای مقابله با این مشکلات ریشه ای ، شرکت در کلاسهای ریاضی یا دروس تخصصی که احتیاج به آموزش ویژه تر دارند می باشد .

این نکته رو یادتون باشه که اگر دانش آموز نتوانسته با توجه به توضیحات معلم سر کلاس این درس را یاد بگیرد یا تصور کند که برای یادگیری این درس به توضیحات بیشتری نیاز دارد که در زمان کلاس معلم قادر به ارائه آن ها نیست ، توصیه می شود که در این مواقع دانش اموز حتما از معلم خصوصی یا کلاس های خارج از مدرسه برای یادگیری بهتر مطلب استفاده کند چون در کلاس های خصوصی وقت بیشتری برای یک موضوع گذاشته شد و مثال های بیشتری از ان حل میشود ، اگر هم این امکانات برای شما مقدور نیست میتونید با موسسه کنکور کمک تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنن و مشکلاتتون برطرف بشه .

به خاطر داشته باشید که توصیه می شود که دانش آموز مشکلاتش را حل کرده و ان ها روی هم تل انبار نکند چون حل کردن تعداد زیاد ان ها با هم مشکل تر است مثل شکستن چندین چوب در برابر یک تکه چوب .

تقریبا همه ما میدونیم که در کلاس درسی مدارس مطالب به گونه ا ی تدریس میشود که در سطح همه ی دانش اموزان کلاس باشد و فقط یه نوع رفع تکلیف محسوب میشه برای مدرسه و معلم ، حال اگر دانش آموزی سطحش از کلاس بالاتر باشد و بخواهد مطالب بیشتری از یک مبحث یاد بگیرد و سوالات سخت تر از آن حل کند در این حالت با توجه به وقت اندک کلاس های مدرسه به دانش آموز توصیه میشود برای رفع نیازش از کلاس های خصوصی استفاده کند یا منابع کمک آموزشی مکمل سطح بالا استفاده بکند .

به طور کلی توصیه میکنیم که دانش آموز بیشتر وقت خود را روی خواندن بهتر و با کیفیت تر درس گذاشته و کمتر وقتش را صرف کلاس های خصوصی کند اما هنگامی که دانش اموز مشکلی دارد که به تنهایی قادر به حل کردن آن نیست بهتر است از کلاس های خصوصی استفاده کند یا کتاب کمک آموزشی .

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *