ارتباط میان سن و ازدواج

دوشنبه 27 شهریور 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ارتباط میان سن و ازدواج

هنگامی که بحث ازداج برای هر دختر و پسری مطرح می شود؛ آنها در خصوص سن طرف مقابل خود نظراتی می دهند. اما بررسی اینکه واقعا چه سنی برای ازدواج هر انسان مناسب است؛ قدری دشوار است. هر شخصی ؛ بهترین شناخت را از خود دارد. اینکه در چه شرایط روحی و جسمی قرار دارد؛ آیا امکان برقرای روابط عاطفی در او وجود دارد؟ آیا به قدر کافی مستقل شده است؟این ها سوالاتی است که فرد به شخصه قادر به ارائه ی پاسخ دقیق برای آنها خواهد بود. حال آنکه این فرد در چه سنی می تواند به این سوالات پاسخ گوید که به توانایی های روحی و بلوغ ذهنی مناسب ازدواج رسیده باشد ؛ موضوعی دیگر است.

ازدواج در سنین نوجوانی     

ارتباط میان سن و ازدواج ، والدین اگر توانایی های فرزنداشان را به درستی شناخته و سعی در پرورش آن ها داشته باشند ؛ می توانند در آینده جوانانی مستقل و آینده نگر و متخصص در خانواده داشته باشند. این جوانان از طریق ورود به جامعه و شرکت د رعرصه های گوناگون و تشکیل خانواده ی خود ؛ می توانند در ایجاد و شکل گیری جامعه ی سالم نقش داشته باشند. از همین رو است که بر اهمیت داشتن خانواده ی سالام و پرورش فرزندان سالم تاکید بسیار شده است.

ارتباط میان سن و ازدواج ، در سن نوجوانی افراد بحران هویت را تجربه می کنند؛ به این معنی که در صدد پاسخ به سوالات بنیادی بر می آیند در خصوص هدف از آفرینش خود ؛ هدف از درس خواندن و …. با دست یابی به پاسخ های مناسب در این سن ؛ فرد هویت خویش را می سازد و به این ترتیب یک گام به دوران نوجوانی و پذیرش مسئولیت های بزرگتر در آن دوران نزدیک می شود. سن یافت و شناسایی هویت دردختران دست کم 18 سالگی و برا ی پسران 24 سالگی است. اهمیت موضوع در ازدواج به قدری پررنگ است ؛ که کارشناسان؛ ازدواج های قبل از این سنین را صرفا از روی هیجانات و احساسات ؛ می شناسند. این بدان معنی است که قبل از سنین ذکر شده ؛ دختران و پسران معیار ها و ملاک های منطقی در ارزایابی های خود ندارند ؛ و ثبات در تصمیم گیری هم بی بهره اند . لذا این امر باعث برزو تزلزل د رانتخاب و ازدواج آنها را فراهم می کند.

ازدواج در سن بالا

بالار فتن سن ازدواج هم ؛ موجب می شود که دختران و پسران به استقلال مالی و اقتصادی دست یافته ؛ و در انتخاب خود برای ازدواج سخت گیرانه عمل کنند. هم چنین این امر موجب می شود که طرفین دیگر توانایی و حوصله ی کافی برای سپری کردن زمان ؛ در کنار یکدیگر و شناخت ؛ نداشته باشند. در ضمن این امر برای دوران فرزند آوری زوجین هم مساله آفرین است و جامعه را متحمل هزینه های اضافی ،در مورد روش های باروری مصنوعی به شکل دولتی؛ خواهد کرد.

نتایج تحقیقات از ارتباط بین سن و کیفیت ازدواج

اما پژوهش ها حاکی آز آن است چنانچه در ازدواج مرد از زن کوچکتر باشد و یا هر دوی زوجین از فرزندان اول خانواده ای بوده که در آن جنسیت مشابه آن ها کنترل و تسلط بر امور را بر عهده داشته ؛ امکان بروز اختلاف و عدم در ک متقابل فزونی می یابد.

هم چنین هنگامی که اختلاف سنی بین مرد و زن بیشتر از 5 سال است ، رفتار های زن برا ی مرد بچه گانه و نپخته جلوه می کند ؛ و این موضو ع سبب برزو اختلافات در زندگی را فراهم می آورد.تفاوت سنی بالای 10 سال در زندگی مشترک به مرور و با گذشت زمان ؛ کسالت را برا ی زوج جوان تر موجب شده و این امر د رتنزل کیفیت روابط زناشویی هم موثر است.طبق نظر کارشناسان ؛  برای ایجاد تعادل و شناخت دقیق رفتارهای همسر در ازدواج بین 2 تا 4 سال زمان نیاز است. این بازه ی زمانی در خصوص زوجینی مطرح شده که دارای اختلاف سن مناسب و نرمال هستند. بنابراین برای هسرانی که اختلاف سنی زیاد ارند ؛ قطعا زمان بیشتری برای کسب شناخت ، نیاز می باشد.

سخن آخر

ارتباط میان سن و ازدواج ، هر فرد؛ به تنهایی می تواند با آگاهی از درون خویش ؛ میزان آمادگی خود را چه به لحاظ جسمی ؛ و چه به لحاظ روانی و عاطفی و ذهنی محک بزند. با کسب آگاهی و شناخت دقیق از خود ؛ می توان در انتخاب همسر نیز از معیارها و ملاک های دقیق و مناسب استفاده کرد . به این ترتیب می توان با توجه به اولویت ها و اهداف خود ؛ زندگی مشترک را آغاز کرد. اینکه هر شخص در چه سنی قادر به کسب این شناخت است امری از پیش تعیین شده و معین نیست. و از فردی به فرد دیگر بر حسب عوامل گوناگون محیطی و شخصیتی متفاوت می باشد.

مشاهده برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنبلی می کنی؟ انگیزه نداری؟ کانال "بمب انگیزه" شارژت می کنه!حتما عضو میشم!